Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Apel do Macieja Miłkowskiego w sprawie programu lekowego raka jelita grubego
Fundacja Wygrajmy Zdrowie wystosowała do Wiceministra Zdrowia apel o uelastycznienie i poszerzenie możliwości stosowania schematów chemioterapii w ramach programu lekowego raka jelita grubego.
All.Can: Możliwości poprawy leczenia chorób nowotworowych - perspektywa pacjenta
All.Can przeprowadził międzynarodową ankietę wśród pacjentów z chorobą nowotworową i ich opiekunów na temat nieefektywności opieki.
Szybkie odszkodowania dla pacjentów poszkodowanych w testach klinicznych
Projekt ustawy o badaniach klinicznych, zakłada, że w ciągu czterech miesięcy od uszczerbku na zdrowiu pacjent testujący leki dostanie pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego.
Rośnie liczba ofiar koronawirusa w Chinach. Czy istnieje zagrożenie dla Polski?
Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała w piątek (24 stycznia), że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi 830. Z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem zmarło 25 osób.
GIS wprowadził monitoring związany z e-papierosami
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wprowadzeniu monitoringu po doniesieniach o przypadkach śmiertelnych w Polsce, które mogą być związane z e-papierosami.
Zgoda pacjenta - to warto wiedzieć
Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Od 4 lutego rusza „Europe’s beating cancer plan”
Już 4 lutego Stella Kyriakides rozpocznie konsultacje europejskiego „cancer planu” i przedstawi plan walki z nowotworami
Szczepienia - to się opłaca!
- Mam poczucie niespełnienia, że nie udało się wprowadzić zmian w 2019 r. w Programie Szczepień Ochronnych, ale głęboko wierzę, że szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV będą zaraz wprowadzone - tak swoją wypowiedź rozpoczął prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podczas sesji „Rozliczmy się! O oszczędnościach płynących ze szczepień ochronnych”, która odbyła się na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”.
W polskiej neonatologii, oprócz sukcesów, są problemy do rozwiązania
Polska neonatologia, choć jest młodą dziedziną medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki organizacji opieki neonatologicznej w Polsce, nakładom finansowym na sprzęt, ale przede wszystkim dzięki doskonałym specjalistom, którzy każdego dnia walczą o życie i zdrowie najmniejszych i najbardziej niedojrzałych noworodków. O tym, co udało się osiągnąć w neonatologii w ostatnim czasie i jakie są priorytety środowiska neonatologicznego na następne lata dyskutowali eksperci podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2020” w panelu „Priorytety w neonatologii”. W panelu udział wzięli: prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka oraz wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!
Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era”
to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zniesienie limitów porad lekarskich
Minister Łukasz Szumowski poinformował o tym przedstawiając plany resortu na kolejną kadencję.
Nauczanie o zdrowiu od przyszłego roku w szkołach
Ministerstwo Zdrowia zapowiada od przyszłego roku szkolnego pojawienie się nauczania o zdrowiu publicznym.