Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
XII Weekend ze SMAkiem: co trzeba ulepszyć w opiece na pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni?
Za nami XII Weekend ze SMAkiem – coroczne spotkanie osób chorych na rdzeniowy zanik mięśni i ich bliskich, podczas którego można było posłuchać ekspertów, skorzystać z bezpłatnych porad, a także pomocy fizjoterapeutów. Frekwencja jak zwykle była wysoka. W spotkaniu, które odbywało się 7-8 czerwca 2024, uczestniczyło ponad 400 osób, w tym ponad 100 chorych na SMA, 80 specjalistów, 40 prelegentów. W trakcie wydarzenia odbyło się także seminarium naukowe, pod kierownictwem prof. Anny Kostery-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM, w którym udział wzięli czołowi eksperci różnych specjalizacji zajmujący się tą rzadką chorobą. Wydarzenie objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Dr Paweł Grzesiowski powołany na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego
Premier Donald Tusk powołał w dniu 17 czerwca 2024 r. dr n. med. Pawła Grzesiowskiego na stanowisko głównego inspektora sanitarnego. Powołanie na stanowisko wręczyła Doktorowi Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
Prof. Waldemar Banasiak nowym konsultantem krajowym ds. kardiologii
Prof. Waldemar Banasiak odebrał od minister zdrowia Izabeli Leszczyny nominację na funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii. Profesor jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych I i II stopnia oraz kardiologii. Głównym obszarem zainteresowania Profesora jest leczenie niewydolności serca.
Asystencja osobista – bilet do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami!
W Polsce osoby z niepełnosprawnościami stanowią 14,3% ludności kraju. Tak jak każdy z nas, chcą być samodzielne, aktywne i być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Dla wielu z nich ustawowa asystencja osobista to jedyny sposób na niezależne życie. To także fundamentalna usługa społeczna, ciesząca się ogromnym powodzeniem w krajach europejskich. Na asystencję osobistą warto popatrzeć jako na ogromny potencjał – maksymalne włączenie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w obliczu starzejącego się społeczeństwa i braków na rynku pracy, to inwestycja społeczna.
Czas na reaktywację programu opieki koordynowanej nad pacjentami z niewydolnością serca
Jednym największych problemów z jakimi mierzy się polski system opieki zdrowotnej w obszarze niewydolności serca, jest nadmierna liczba hospitalizacji, która wynika głównie z zaostrzenia cech NS - średnia wartość wskaźnika liczby hospitalizacji z powodu NS w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest niemal 3-krotnie wyższa niż średnia dla pozostałych krajów OECD1 . Inne wyzwania dotyczą zbyt późnego rozpoznania niewydolności serca, braku ciągłości opieki nad pacjentami po wypisaniu ze szpitala (braku opieki koordynowanej) i odpowiedniego monitoringu, czy ograniczonego dostępu do niektórych nowoczesnych terapii. Eksperci czekają na reaktywację KONS.
Elżbieta Markowska nową prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
Elżbieta Markowska została nowym prezesem Zarządu Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Wyboru dokonano podczas posiedzenia Rady Fundacji 16 czerwca br. Elżbieta Markowska zastąpiła na stanowisku prezes PKPO Krystynę Wechmann.
Od lipca na liście refundacyjnej wysoko innowacyjny lek dla chorych z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka
Dobre wiadomości dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka! Na lipcowej liście leków refundowanych będzie dla nich dostępny wysoce innowacyjny lek – tebentafusp, na który czekali zarówno pacjenci, jak i środowisko medyczne. W ubiegłym roku lek ten znajdował się na pierwszym miejscu na liście terapii wysoce innowacyjnych (TLI), wtedy jednak nie doszło do jego sfinansowania z budżetu państwa. To, że znalazł się w projekcie wykazu leków refundowanych jest niewątpliwą zasługą Ministra Macieja Miłkowskiego i zespołu Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. To doskonała wiadomość dla pacjentów, którzy do tej pory nie mieli żadnej innej opcji terapeutycznej.
Sprawy wielkiej wagi. Wciąż leczymy za mało chorych na otyłość, a leczenie to powinno być koordynowane i prowadzone w zespołach interdyscyplinarnych
Czy farmakologiczne i chirurgiczne leczenie otyłości jest etyczne bez modyfikacji stylu życia? – takie pytanie postawiła psycholożka odchudzania Agnieszka Węgiel podczas interdyscyplinarnej konferencji Warszawska Wiosna Bariatryczna. Wciąż leczymy za mało chorych na otyłość, a leczenie to powinno być koordynowane i prowadzone w zespołach interdyscyplinarnych – z udziałem lekarzy POZ, specjalistów, chirurgów bariatrów, dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów i pielęgniarek – podkreślał prof. Wiesław Tarnowski prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Prof. Magdalena Środa: Powołanie zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet to bardzo dobry pomysł
Zespół, który stworzyła obecna ministra zdrowia może być doskonałą okazją do połączenia sił, wymiany wiedzy, zastanowienia się jak przeciwdziałać złu, jak zwiększyć uprawnienia pacjentek, jak przejść od relacji paternalistycznych lekarz-pacjent do poszanowania autonomii i praw pacjenta. - podkreśla Prof. Magdalena Środa.
Niedobór hormonu wzrostu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
Niskorosłość, osteoporoza oraz niekorzystne zmiany metaboliczne prowadzące do zaburzeń układu krążenia, powikłań zatorowo-zakrzepowych, a także ostrych incydentów sercowych i naczyniowych (zawałów i udarów) – to tylko niektóre skutki długotrwałego niedoboru hormonu wzrostu. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Rośnie rola farmaceutów w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Dokładnie tego oczekują Polacy
Farmaceuci są gotowi i chcą odgrywać większą rolę w systemie opieki zdrowotnej, aktywnie wspierając pacjentów w profilaktyce chorób, edukacji zdrowotnej i leczeniu drobnych dolegliwości. Jak wynika z raportu pt. „Rola farmaceutów w walce z chorobami cywilizacyjnymi”, opracowanego przez IQVIA na zlecenie firmy Kenvue, rozwoju opieki farmaceutycznej oczekują nie tylko pracownicy aptek, ale przede wszystkim pacjenci. Z usług takich jak przeglądy lekowe, szybkie badania diagnostyczne, edukacja zdrowotna skorzystałoby aż 2/3 ankietowanych. Jak wygląda obecnie opieka farmaceutyczna w Polsce i co jest potrzebne, aby farmaceuci mogli skuteczniej realizować swoją misję?
Sztuczna inteligencja pomoże w budowaniu modelu pacjent centryczności i holistycznego podejścia do zdrowia
System zdrowia coraz bardziej jest powiązany z technologią. Zacieśnianie się symbiozy opartej na wykorzystywaniu rozwiązań sztucznej inteligencji to fakt. O wadze sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia rozmawiamy z dr hab. Katarzyną Kolasą, profesorem Katedry Ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego.