Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Polski instytut liderem przełomowego międzynarodowego projektu w hematoonkologii

Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu wraz z międzynarodowym konsorcjum rozpoczyna przełomowy europejski projekt mający na celu budowanie doskonałości naukowej w dziedzinie hematoonkologii. Celem projektu jest transfer wiedzy, wymiana dobrych praktyk, innowacje, rozwój zasobów ludzkich, zwłaszcza początkujących naukowców oraz zwiększenie wyników badań na poziomie europejskim, a poprzez te działania wyniesienie polskiej hematoonkologii na następny poziom naukowy - stąd nazwa projektu - Next Level.
2021-01-22 11:04

Uzdrowiska są przygotowane do uruchomienia rehabilitacji leczniczej dla ozdrowieńców

Towarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP wystosowało do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego kolejny apel w sprawie otwarcia uzdrowisk.
2021-01-21 13:45

Oskar Kowalski: ablacje coraz bardziej skuteczne i… delikatne

Nowoczesne elektrody używane w trakcie zabiegów ablacji arytmii mogą w ciągu jednego cyklu zebrać w sercu nie jedno, lecz nawet kilkanaście pobudzeń elektrycznych. Systemy mapowania trójwymiarowego w krótkim czasie analizują nie 100 czy 200, ale aż kilkadziesiąt tysięcy punktów. Dzięki temu elektrofizjolodzy są w stanie skutecznie leczyć najbardziej złożone arytmie. Jeszcze zaledwie kilka lat temu leczenie arytmii było dużo trudniejsze, a czasem po prostu niemożliwe – mówi prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2021-01-21 11:02

Program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży - dodatkowe 220 mln. na rozwój

W środę 20 stycznia 2021 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży, w ramach którego zostanie przeznaczonych 220 mln zł na opiekę psychiatryczną, w tym na poprawę infrastruktury - 120 mln zł.
2021-01-20 16:22

Rusza polska edycja międzynarodowej kampanii FAST Heroes Troska i wiedza najlepszym prezentem dla babć i dziadków w dniu ich święta!

Wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że czas spędzony z dziadkami jest bezcenny. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim z udziałem ponad 1500 dzieci wykazało, że najmłodsi utrzymujący silną więź z dziadkami doświadczają mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych. Chorobą, która może jednak gwałtownie przerwać tę nić, jest udar mózgu. Według Światowej Organizacji Udaru Mózgu (World Stroke Organization) co czwarta osoba dozna go w swoim życiu. W Polsce odnotowujemy corocznie około 80 – 90 tys. przypadków udaru mózgu. Jedna trzecia chorych pozostanie trwale niepełnosprawna i nie będzie mogła spędzać czasu ze swoimi wnukami i rodzinami tak, jak dawniej.
2021-01-20 16:02

Przełom Polaków: mapa nowotworowych mutacji w genach związanych z mikroRNA

Badacze z Poznania przeanalizowali ogromną bazę danych o komórkach nowotworowych i opracowali pierwszy kompleksowy atlas tzw. somatycznych mutacji w 30 genach kodujących białka zaangażowane w powstawanie oraz funkcje mikroRNA. Czasopismo Nucleic Acid Reserach okrzyknęło te badania mianem przełomowych.
2021-01-20 09:24

Vir Biotechnology i GSK ogłosiły wspierane przez NHS badanie AGILE oceniające stosowanie preparatu VIR-7832 we wczesnym leczeniu COVID-19

Firmy Vir Biotechnology i GSK ogłosiły wspierane przez NHS badanie AGILE oceniające stosowanie preparatu VIR-7832 we wczesnym leczeniu COVID-19. Drugie przeciwciało monoklonalne opracowane dzięki współpracy firm Vir i GSK zostanie poddane badaniom jako potencjalne leczenie COVID-19. Planowane badanie ma się rozpocząć w I kwartale 2021 r. w licznych ośrodkach w Wielkiej Brytanii.
2021-01-19 15:59

Ruszyły prekonsultacje projektu funduszu kompensacyjnego

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Szybka ścieżka odszkodowawcza i przejrzyste zasady przyznawania rekompensaty w przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko COVID19 to główne założenia nowelizacji ustawy, która ma wejść w życie 1 maja tego roku. Prekonsultacje projektu potrwają do 24 stycznia b.r.
2021-01-19 11:08

Eksperci: Telemonitoring pilnie do refundacji!

Lepszy stan zdrowia i większe bezpieczeństwo pacjentów, mniej planowych wizyt specjalistycznych, oszczędność na procedurach i dodatkowe środki w budżecie płatnika publicznego – to zalety telemonitoringu urządzeń wszczepialnych wymieniane przez kardiologów i pacjentów. Zdaniem ekspertów pandemia COVID-19 pokazała wyraźnie: najwyższy czas zrefundować znaną i sprawdzoną przez lata formę opieki telemedycznej.
2021-01-19 10:25

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” apeluje o zwiększenie wydatków na służbę zdrowia poprzez podniesienie akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe

Fundacja zwróciła się z apelem do Ministra Finansów i parlamentarzystów o podniesienie akcyzy na papierosy do podgrzewania, jako narzędzia profilaktyki tytoniowej oraz dodatkowego źródła finansowania ochrony zdrowia - analogicznie do tzw. podatku cukrowego.
2021-01-19 09:16

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – warto wiedzieć „Co to jest HPV?”

Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”.
2021-01-18 16:56

Opóźnienia dostaw szczepionki Pfizer a harmonogram szczepień w Polsce

Kilka dni temu firma Pfizer poinformowała o czasowym zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciw koronawirusowi. Spowodowaóo to m.in. wstrzymanie części dostaw szczepionek do szpitali w całym kraju. Sytuację odnośnie dalszego harmonogramu szczepień we Polsce skomentował dziś minister Michał Dworczyk, szef KPRM.
2021-01-18 12:35