Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pacjenci z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry nadal bez leczenia

Rok po pozytywnej rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nadal na liście leków refundowanych od 1 września nie ma jedynego leku, który mógłby pomóc pacjentom z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry.
2021-09-02 09:13

Mapa potrzeb zdrowotnych 2022–2026

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę potrzeb zdrowotnych na lata 2022 - 2026 zawierającą aktualne analizy demograficzne i epidemiologiczne, dotyczące stanu i wykorzystania zasobów, w tym personelu medycznego oraz rekomendowane kierunki działań dla kraju i poszczególnych województw.
2021-09-01 13:13

Złota Wstążka. Wygrajmy z białaczką u dzieci

Białaczka to najczęstsza choroba nowotworowa u dzieci. Stanowi prawie 30 procent wszystkich zachorowań na raka wśród osób przed osiemnastym rokiem życia. To groźna choroba, ale da się ją pokonać. Kluczowym czynnikiem jest szybka diagnoza. We wrześniu rusza społeczna kampania edukacyjna Złota Wstążka, która ma uczulić rodziców, jak nie przeoczyć niepokojących objawów i co robić, kiedy je zauważą.
2021-09-01 09:41

Nowe dane zaprezentowane podczas kongresu EAN wykazały skuteczność terapii genowej u dzieci przedobjawowych i z objawami SMA

Dane zaprezentowane podczas sesji satelitarnej kongresu Europejskiej Akademii Neurologii (EAN, European Academy of Neurology), pochodzące z ukończonego badania III fazy SPR1NT, w którym uczestniczyli pacjenci z dwiema kopiami genu SMN2, wykazały osiągnięcie odpowiednich dla wieku najważniejszych etapów rozwoju u chorych bezobjawowych cierpiących na SMA bez konieczności stosowania jakiegokolwiek wsparcia oddechowego i żywieniowego oraz bez wystąpienia ciężkich zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem.
2021-09-01 09:30

Ruszyła akcja bezpłatnych badań spirometrycznych dla mieszkańców Warszawy

30 sierpnia ruszają zapisy dla warszawiaków na bezpłatne badania spirometryczne. Do zbadania stanu płuc zachęca innogy Polska. Badania profilaktyczne to finał akcji prowadzonej w ramach oferty Warszawska Eko Energia.
2021-09-01 09:14

Cytologia na podłożu płynnym w profilaktyce raka szyjki macicy

Coraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza metoda niż stosowana wcześniej. Dla samej pacjentki badanie nie różni się niczym - w obydwu metodach materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. W czasie pandemii spadła liczba wykonywanych badań - najwyższy czas się im poddać!
2021-08-31 10:22

Ponad 60 proc. rodziców planuje zaszczepić swoje dziecko przeciw COVID-19

Powrót uczniów do szkół od wielu tygodni stanowi przedmiot rozlicznych dyskusji. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami we wrześniu dzieci i młodzież powrócą do nauki stacjonarnej. Dla wielu rodziców to czas pełen niepewności i wyzwań logistyczno-operacyjnych. Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden – blisko 70 proc. ankietowanych obawia się, że wkrótce będziemy mierzyć się z czwartą falą pandemii koronawirusa i uczniowie ponownie przejdą na tryb zdalny, z kolei ponad jedna trzecia respondentów martwi się, że dziecko zarazi się w szkole tym wirusem. Aby chronić najmłodszych członków rodziny, niemal dwie trzecie uczestników badania planuje zaszczepić ich na wypadek zachorowania na COVID-19. 
2021-08-31 09:56

Więcej czasu dla pacjenta dzięki nowej aplikacji

Wizyta u lekarza w Polsce trwa średnio 10 minut. Część cennego czasu zajmuje wypełnianie dokumentacji. Można go zaoszczędzić dzięki zaprojektowanej przez Polaków mobilnej aplikacji, która gromadzi historię choroby i dzięki temu skraca czas wypisywania dokumentów. Aplikacja służy do przechowywania danych, a także analizowania i wyciągania wniosków z dostępnych informacji medycznych. Co ważne, taka elektroniczna karta zdrowia ma być dostępna nie tylko dla lekarzy i szpitali, lecz przede wszystkim dla pacjenta.
2021-08-31 08:58

Screening raka szyjki macicy w rękach położnych

Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek.
2021-08-30 12:13

Nowatorskie metody w leczeniu choroby wieńcowej

Choroba niedokrwienna serca zwana też chorobą wieńcową jest uznana za jedną z najczęstszych schorzeń układu krążenia w krajach wysoko rozwiniętych. Zawał serca bardzo często staje się przyczyną zgonu. Narodowy Instytut Kardiologii wskazuje, że rocznie pojawia się ok. 250-300 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. Zapadalność na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem i jest podobna dla obu płci w wieku starszym, jednak w przedziale wiekowym 40-55 lat wykazano, że częściej zapadają na nią mężczyźni.
2021-08-30 09:51

Rada Medyczna przy Premierze rekomenduje podawanie trzeciej dawki szczepienia p. Covid-19

Rada Medyczna przy Premierze RP zarekomendowała dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób z zaburzeniami odporności. Trzecia dawka szczepionki ma być podawana pacjentom nie wcześniej, niż 28 dni od zakończenia podstawowego cyklu szczepień. 
2021-08-30 09:25

Dysproporcje w stawkach akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe i papierosy to niedozwolona pomoc publiczna?

Istnieje zagrożenie, że zróżnicowanie stawek akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie, czyli popularne podgrzewacze tytoniu i tradycyjne papierosy może być uznane w świetle przepisów unijnych za niedozwoloną pomoc publiczną - wynika z ekspertyzy naukowej prawników z Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-08-30 09:11