Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Druga edycja międzynarodowej konferencji Cardiac Imaging Wroclaw już 7 września 2024

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie „Multimodality imaging for clinical decision-making in common heart diseases" ("Obrazowanie wielomodalne w podejmowaniu decyzji klinicznych w częstych chorobach serca”). Konferencja ponownie zgromadzi wybitnych specjalistów z dziedziny kardiologii, radiologii oraz diagnostyki obrazowej, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat najnowszych osiągnięć i technik w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
2024-08-08 12:07

ProstaTaHistoria - bezpłatne spotkania z onkologiem klinicznym w Warszawie

Już w sobotę, 10 sierpnia br., w Warszawie, pacjenci chorujący na raka prostaty będą mogli skorzystać z bezpłatnych spotkań indywidualnych z onkologiem klinicznym. Akcja organizowana przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej w ramach kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria” ma na celu pomoc pacjentom w lepszym zrozumieniu choroby i radzeniu sobie z nią.
2024-08-08 11:02

Zbliża się tegoroczna edycja Centralnego Klubu Pacjenta

35 stanowisk z badaniami, 28 punktów eksperckich, 18 stanowisk edukacyjnych, warsztaty, rozmowy z lekarzami - Fundacja "Z sercem do Pacjenta" przedstawiła program tegorocznego Centralnego Klubu Pacjenta, który odbędzie się 24 września 2024 r. w Katowicach.
2024-08-08 10:51

Dzięki projektowi Stabilne Zatrudnienie odzyskałam wiarę w siebie

Odzyskałam wiarę w siebie! Praca daje mi siłę, żeby wstać rano, poczucie, że jestem częścią zespołu i to jest dla mnie bardzo cenne. Wcześniej, nie byłam pewna, czy będę po tym wszystkim mogła wrócić na rynek pracy i odnaleźć się, ale spotkałam na swojej drodze naprawdę dobre osoby, które mnie wsparły i nadal wspierają. I pokazują, że wszystko jest możliwe. - mówi w rozmowie z redakcją Medicalpress Monika Buraczewska, uczestniczka jednego z projektów aktywizacji zawodowej w ramach programu Stabilne Zatrudnienie, prowadzonego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON).
2024-08-07 13:53

Z apteki... i do apteki, czyli o kluczowej roli farmaceutów

Mimo braku obowiązku i jakichkolwiek profitów, tysiące polskich farmaceutów wspiera system utylizacji niezażytych leków. Dzięki temu, że w wielu aptekach można bezpłatnie oddać przeterminowane czy niepotrzebne farmaceutyki, nie trafiają one do domowych koszy na śmieci czy WC, a tym samym nie zanieczyszczają środowiska i nie szkodzą naszemu zdrowiu.

2024-08-07 13:03

Opieka elastyczna kluczem do rozwiązania wyzwań systemowych dzisiejszej onkologii

- Z roku na rok pacjentów onkologicznych będzie coraz więcej, a zasoby systemu już są mocno ograniczone – mówi dr Michał Seweryn z Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. – Dramatycznie brakuje nam lekarzy onkologów i personelu pielęgniarskiego. Jeśli chcemy, by pacjenci mieli zapewnione leczenie, musimy zacząć inwestować w alternatywne formy podania leków, jak to się robi w innych krajach. Terapie podskórne to nie tylko poprawa jakości życia chorych, ale też oszczędności wynikające z redukcji zaangażowania personelu medycznego, obłożenia szpitali i zużycia materiałów niezbędnych do podań dożylnych. Poza tym to jedno z rozwiązań, które pozwoli sprostać zwiększającej się liczbie zachorowań na nowotwory.
2024-08-07 09:55

Spotkanie OZPSP z Minister Zdrowia w sprawie zmian systemowych w funkcjonowaniu szpitali

6 sierpnia 2024 r. dbyło się spotkanie Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną, wiceministrem Jerzym Szafranowiczem, Prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Danielem Rutkowskim oraz wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jakubem Szulcem.

2024-08-07 09:43

Kompleksowa aplikacja dla branży medycznej - premiera programu Lekarz PLUS dla gabinetów lekarskich, przychodni i klinik

InsERT, jeden z największych polskich producentów oprogramowania, udostępnił aplikację Lekarz PLUS, która kompleksowo wspiera prowadzenie gabinetów lekarskich, przychodni i klinik. System Lekarz PLUS oferuje wszystkie niezbędne funkcje zarówno do realizacji wizyt, rejestracji pacjentów, wystawiania dokumentów, przechowywania informacji i dokumentacji oraz raportowania zdarzeń medycznych. Jest zintegrowany z systemami NFZ, P1, eWUŚ i ZUS, zapewnia błyskawiczny dostęp do danych i ich bezpieczeństwo, cenioną bazę leków, a także funkcjonalności do zarządzania, fakturowania i marketingu.
2024-08-07 09:35

Podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD): 10 lat w Polsce, 1500 implantacji, doskonałe doświadczenia

Technologia S-ICD w Polsce w 2024 roku świętuje dziesięciolecie. Polskie ośrodki wykonały w tym okresie łącznie półtora tysiąca zabiegów implantacji podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Pierwsze doświadczenia związane z tą technologią i wnioski płynące z oceny jej stosowania przypominają dr hab. n. med. Maciej Kempa i dr hab. n. med. Krzysztof Kaczmarek.
2024-08-06 15:00

Ipsen Poland z nowym kierownictwem w okresie dynamicznego wzrostu i transformacji portfela

Ipsen, globalna firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w onkologii, chorobach rzadkich i neurologii, w marcu br. powołała Arkadiusza Budzińskiego na stanowisko Dyrektora Generalnego Ipsen Poland sp. z o.o..
 
2024-08-06 10:39

„Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom!” - rusza nowa odsłona kampanii dla osób z nowotworowymi chorobami płuca

Kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” w tym roku pod hasłem „Pospolite ruszenie” zwraca uwagę na problem związany z późnym diagnozowaniem nowotworów płuca. Centralnym elementem tej edycji kampanii jest badanie diagnostycznych potrzeb pacjentów. Rak płuca jest w Polsce główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet i mężczyzn. Obecnie rocznie diagnozuje się około 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Niestety, większość pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno.
2024-08-06 09:43

Monitorowany trening w chorobach układu krążenia i oddechowego. Dlaczego jest tak ważny?

Osobom zmagającym się ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego zalecana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna indywidualnie ustalona z lekarzem lub fizjoterapeutą.  Odpowiedni wysiłek fizyczny ma znaczący wpływ na prace układu oddechowego oraz krążeniowego, a zmiany zachodzące podczas aktywności fizycznej są kluczowym elementem dla utrzymania prawidłowej wydolności fizycznej i stanu zdrowia. Ważną rolę odgrywa tu trening - najlepiej monitorowany przez fizjoterapeutę. Jak wygląda taki trening i dlaczego wysiłek fizyczny jest ważny dla pacjentów chorujących na schorzenia układu krążeniowego i oddechowego? Opowiada Magdalena Madecka-Rakus, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń, American Heart of Poland.
2024-08-06 08:35