Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa - obciążająca choroba młodych dorosłych

Ponad 88 proc. osób, które miały zabieg usuwania polipów z nosa, przyznało, że operacja nie przyniosła oczekiwanego i trwałego efektu - wynika z badania zaprezentowanego na konferencji z okazji Światowego Dnia Świadomości Przewlekłego Zapalenia Zatok Przynosowych z Polipami Nosa. Spotkanie zapoczątkowało kampanię pod hasłem „Masz to w nosie?”, która ma zwiększyć świadomość społeczną choroby.
2023-04-21 12:59

Jak współczesne leczenie odmieniło los chorych na hemofilię

Hemofilia jest nazywana królewską chorobą z uwagi na to, że występowała w rodach monarszych. Kiedyś była to fatalna diagnoza. Współczesne leczenie pozwala na normalne życie, ale podstawą jest dostęp pacjentów do prawidłowej terapii. Dlatego środowisko pacjentów, ich bliskich i lekarzy apelują o kontynuację Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.
 
2023-04-21 12:20

Samorząd Województwa Dolnośląskiego stawia na profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ogłoszono konkurs na realizatora programu profilaktycznego

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej na lata 2023-2025. Program dotyczy profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży. Budżet programu to 3,3 mln zł na lata 2023-2025. Programem objęte zostanie minimum 20 tys. dzieci i młodzieży z Województwa Dolnośląskiego w wieku 10-19 lat.
2023-04-21 10:32

Emocje i bliskość kontra rak - Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: Niezwykłe zwierzęta Ewy

21 kwietnia, podczas IV edycji Festiwalu Wrażliwego w Trójmieście, odbędzie się premiera najnowszej książki Fundacji Zostaw Swój Ślad: „Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji”. To wyjątkowa księga baśni terapeutycznych oparta na doświadczeniach specjalistów psychoonkologii i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Publikacja powstała, aby pomóc oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Jej darmowe egzemplarze trafią do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce. 

2023-04-21 10:11

Niedobór witamin z grupy B powszechnym problemem pacjentów z cukrzycą

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która dotyka nawet pół miliarda osób na świecie. Nieprawidłowe działanie hormonu insuliny i zaburzony poziom glukozy we krwi to jednak nie jedyne wyzwania, z którymi na co dzień borykają się diabetycy. Popularny wśród chorych lek doustny metformina może powodować działania niepożądane w postaci utrudnienia wchłaniania witamin z grupy B. Ich niedobory grożą trwałym uszkodzeniem nerwów, a w konsekwencji mogą prowadzić do neuropatii i polineuropatii cukrzycowej. W grupie wysokiego ryzyka jest 2,7 mln Polaków chorych na cukrzycę.
2023-04-21 09:50

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych spotkali się, aby wypracować założenia zmian systemowych budujących jakość w systemie opieki zdrowotnej

19 kwietnia w siedzibie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zawodów medycznych. Głównym celem spotkania było omówienie założeń zmian systemowych mających na celu budowanie jakość w systemie opieki zdrowotnej.
2023-04-20 16:16

Szpital w Żywcu pokazuje jak skutecznie wdrożyć projekt partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w sektorze ochrony zdrowia w Polsce

W 2020 roku w Żywcu wdrożono jeden z najbardziej złożonych projektów z obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia w Polsce. Zdaniem Wadima Kurpiasa Szpital Żywiec jest doskonałym przykładem tego, że typowo polska gotowość do podejmowania trudnych wyzwań oraz poszukiwania rozwiązań (a nie przeszkód) pozwalają osiągać najbardziej ambitne cele. O odwadze i partnerstwie – czynnikach koniecznych do sukcesu wdrożenia projektu z obszaru PPP – mówi dyrektor zarządzający i prokurent spółki zarządzającej żywieckim ośrodkiem Grupy InterHealth Canada Limited w Polsce.

2023-04-20 16:05

II Forum: "Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce" za nami

Dnia 15 kwietnia 2023 roku w Katowicach odbyło się II Forum: "Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce". Podczas niezwykle interesujących sesji lekarze wielu specjalizacji dzielili się wiedzą i dyskutowali jak wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.

2023-04-20 15:34

EIT Health: polskie start-upy z sektora opieki zdrowotnej świetnie radzą sobie ze zdobywaniem grantów, ale mogłyby lepiej pozyskiwać kapitał

EIT Health przedstawia nowe badanie „InnoStars Assessment of Healthcare Innovation Ecosystem Maturity”, które ocenia ekosystemy innowacji w opiece zdrowotnej w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Według badania, Portugalia posiada najbardziej dojrzały ekosystem innowacji w regionie, a tuż za nią plasuje się grupa krajów, do której należy Polska. Polskie start-upy z sektora opieki zdrowotnej, które uczestniczyły w programach EIT Health, osiągnęły najlepsze wyniki pod względem uzyskanych grantów zewnętrznych oraz znalazły się powyżej średniej pod względem zatrudnienia i odsetka start-upów wchodzących na rynek. Jednocześnie uzyskały gorsze wyniki pod względem wyceny i pozyskiwania finansowania zewnętrznego.
2023-04-20 10:27

Ciężkie niedocukrzenie to stan zagrożenia życia. Co robić?

W stanie ciężkiego niedocukrzenia (hipoglikemii), gdy diabetyk traci przytomność i mogą wystąpić drgawki, musisz działać. Pomarańczowy zastrzyk z glukagonem, który taka osoba powinna mieć przy sobie, może uratować mu życie - podkreśla dr n. med. Lidia Groele, endokrynolog i diabetolog dziecięcy z UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Diabetycy zwykle mają opaskę, która informuje o ich chorobie i noszą ze sobą lek ratujący im życie - w pomarańczowym pudełeczku.
2023-04-20 10:09

WCCI Warsaw, czyli silna struktura sercowo-naczyniowa

W dniach 19-21.04.2023 r. odbywają się 27-dme warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz we współpracy EAPCI i EuroPCR. W tworzeniu programu tych najstarszych i jednych z najbardziej prestiżowych warsztatów kardiologicznych w Europie udział biorą przedstawiciele Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK, Klub 30 PTK oraz grupa Euro 4C EAPCI.
2023-04-19 13:22

Światowy Tydzień Pierwotnych Niedoborów Odporności (PNO) – jak przyspieszyć rozpoznanie PNO u dzieci? 

W dniach 22–29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Tydzień PNO. Celem inicjatywy jest edukacja społeczeństwa oraz środowiska lekarskiego, tak aby chorzy jak najszybciej zostali zdiagnozowani oraz otoczeni właściwą opieką. W tym roku zwraca się uwagę na przekształcanie rzeczywistych danych w wiedzę – w celu poprawienia sytuacji w obszarze PNO.
2023-04-19 11:34