Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Rosnąca liczba przypadków mpox w Afryce rodzi strach przed nową epidemią

Rosnąca liczba zakażeń wirusem małpiej ospy w Afryce spowodowała, że w połowie sierpnia br. Światowa Organizacja Zdrowia po raz drugi uznała mpox za zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO uspokaja, że nie ma powodów do paniki, transmisja wirusa jest pod kontrolą, a małpia ospa nie jest nowym COVID-19, jednak ważne jest, aby kraje europejskie zawczasu wypracowały systemowe metody reagowania na potencjalne kryzysy zdrowotne i były przygotowane do wdrożenia działań zapobiegających transmisji wirusa. W tym kontekście ogromne znaczenie mają szczepienia ochronne przeciwko ospie prawdziwej, które okazały się skuteczne również w przypadku mpox.
2024-09-24 09:39

Wspólne stanowisko na temat immunoprofilaktyki chorób zakaźnych na terenach dotkniętych powodzią w Polsce

Na podstawie oceny ryzyka opartej na danych epidemiologicznych, nie rekomenduje się obecnie masowych (populacyjnych) szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Na podstawie analizy bieżącej sytuacji, obecnie rekomenduje się dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne w wybranych grupach osób. - wskazują eksperci w stanowisku.

2024-09-24 09:23

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej - pacjenci mówią "sprawdzam"

24 września przypada Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Przy tej okazji pacjenci kardiologiczni postanowili przypomnieć opinii publicznej priorytety osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym zaburzeniami lipidowymi, i sprawdzić, czy i jak zmieniła się ich sytuacja w ostatnim czasie. 
2024-09-24 08:54

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny.  
2024-09-23 15:45

Rewolucja w farmacji na skalę odkrycia prądu

Immunoterapia, która polega na aktywacji układu odpornościowego chorego w celu walki z daną chorobą, jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny. W ciągu 10 lat rynek wykorzystywanych w niej przeciwciał może wzrosnąć trzykrotnie – oceniają analitycy Fact.MR. Polski start-up Genotic wykorzystuje do prac nad przeciwciałami celującymi w określony antygen sztuczną inteligencję. Pozwala ona znacznie skrócić cały proces z wielu miesięcy nawet do 21 dni.  
2024-09-23 15:36

Pierwsze zabiegi LDL-aferezy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło do ośrodków wykonujących zabiegi LDL-aferezy. To specjalna metoda mechanicznego oczyszczania krwi z nadmiaru złego cholesterolu. Do tej pory taka procedura leczenia pacjentów była dostępna m.in. w ośrodkach w Gdańsku i Warszawie.
2024-09-23 14:07

Stymulacja układu bodźco-przewodzącego: rosnący potencjał

Czy w dłuższej perspektywie czasowej technika stymulacji układu bodźco-przewodzącego wyprze konwencjonalną stymulację serca, czyli stymulację prawokomorową? Czy stanie się ona techniką z wyboru dla wszystkich pacjentów wymagających implantacji rozrusznika z powodu bradykardii? Ocenia dr n. med. Paweł Moskal ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
2024-09-23 11:42

Trwają Dni Otwarte w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii 2024

Z okazji Europejskiego Tygodnia Urologii (23-29 września), Stowarzyszenie „UroConti” organizuje wyjątkowe Dni Otwarte w Warszawie, które odbędą się w dniach 23-27 września 2024 roku. To doskonała okazja, aby w przyjaznej atmosferze porozmawiać o zdrowiu urologicznym, poszerzyć swoją wiedzę i skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami.
2024-09-23 11:14

Skuteczniejsze leczenie i więcej innowacji medycznych - dlaczego nie warto zwlekać z wdrożeniem EHDS w Polsce

Europejska przestrzeń danych dotycząca zdrowia (European Health Data Space - EHDS) zostanie przyjęta jako unijne rozporządzenie jesienią tego roku, a wkrótce potem wejdzie w życie. Z wprowadzeniem krajowych przepisów stosujących nowe zasady cyfryzacji ochrony zdrowia nie musimy się spieszyć. Ale im szybciej Polska wykorzysta je jako impuls do zmian, tym bardziej skorzystają na tym szpitale, lekarze, naukowcy i przede wszystkim pacjenci. 
2024-09-23 10:52

Kierowca z wadą wzroku - na co zwrócić uwagę

Kierowcy z wadami wzroku powinni zwracać szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. W czasie jesiennych dni pogarszające się warunki stanowią wyzwanie utrudniając komfort prowadzenia samochodu. 
2024-09-23 08:17

SOS Powódź. Powodzianie potrzebują pilnej pomocy medycznej

Powódź na południu Polski wstrząsnęła całym krajem. Skala zniszczeń jest przytłaczająca. Mieszkańcy zalanych miejscowości walczą o swoje życie, zdrowie i dobytki. Brakuje leków, wody pitnej, prądu – to w trudnym położeniu stawia ludzi potrzebujących pomocy medycznej. Polska Misja Medyczna przekazała już pierwsze potrzebne środki dla powodzian z Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego i okolicznych miejscowościach.
2024-09-23 08:09

Rośnie znaczenie e-commerce w transformacji cyfrowej ochrony zdrowia

Rynek farmaceutyczny oparty na tradycyjnych modelach biznesowych, wszedł w fazę transformacji w związku z rosnącym udziałem e-handlu. Zjawiska i tendencje rynkowe, jakie dostrzega się w sektorze e-farmacji na świecie – znajdują odzwierciedlenie w Polsce – różnią się niekiedy skalą i tempem.
 
2024-09-20 11:33