Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pozanaczyniowe układy defibrylujące: nowe możliwości elektroterapii

W zakresie pozanaczyniowych układów defibrylujących obecnie dostępne są dwa rozwiązania technologiczne: podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD) oraz zewnątrznaczyniowy kardiowerter-defibrylator (EV ICD). Czym różnią się te dwa układy i jakie mają zastosowanie, wyjaśnia dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
2024-10-01 10:33

Masz nadciśnienie tętnicze - rób to regularnie i utrzymaj ciśnienie pod kontrolą

Wystartowała XXI edycja kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, mającej na celu zwiększanie świadomości Polaków na temat chorób układu krążenia. W tym roku tematem przewodnim jest nadciśnienie tętnicze, z powodu którego w Polsce umiera ok. 90 tysięcy osób rocznie[1]. Jak wskazują eksperci, jedną z głównych przyczyn tych zgonów jest nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych, dlatego nacisk został położony właśnie na adherence. W ramach tegorocznej edycji kampanii prowadzone są ogólnopolskie działania informacyjno-edukacyjne. Dla pacjentów przygotowane zostały praktyczne materiały, które uczą, jak dbać o utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie i przypominają, że warto robić TO regularnie!
2024-10-01 08:11

Rejestr nowotworów narzędziem w walce z rakiem

1 października wchodzi w życie obligatoryjny system elektronicznego przesyłania przez placówki medyczne danych o pacjencie do Krajowego Rejestru Nowotworów (e-KRN+). W Europie do 2040 roku zachorowania na raka wzrosną o 20% - jak w walce z rakiem mogą pomóc rejestry nowotworów? O tym eksperci rozmawiali podczas konferencji „Rejestracja nowotworów – nowe możliwości, nowe wyzwania” zorganizowanej przez Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) i Zachodniopomorskie Centrum Onkologii (ZCO).
 
 
2024-09-30 16:11

Co dzieje się z NFZ?

– Nie zgodzę się z tym, że w NFZ dzieje się coś dramatycznego i że jest sytuacja niebezpieczna dla pacjentów. Wszyscy pacjenci w Polsce są bezpieczni – powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
2024-09-30 15:34

Główną przyczyną zgonów w Polsce i Europie są choroby sercowo-naczyniowe

Choroby sercowo-naczyniowe nadal są główną przyczyną zgonów w Polsce i Europie - powiedział były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski. W naszym kraju zagrożenie tymi chorobami jest wciąż większe niż w Europie Zachodniej.
2024-09-30 11:28

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.
2024-09-30 11:19

O serce trzeba dbać od najmłodszych lat

Nadciśnienie, arytmia, zawał - u młodej osoby?! To wcale nie tak rzadkie! Zdaniem dr hab. med. Marty Kałużnej-Oleksy u młodych dorosłych coraz częściej diagnozuje się różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny? Bardzo często niezdrowy styl życia i współczesne zagrożenia, takie jak wapowanie i dopalacze.
2024-09-30 10:37

MNiSW realizuje badania i programy wspierające zdrowe nawyki żywieniowe

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.
2024-09-30 08:21

NanOX Recovery Box przechodzi testy operacyjne nowego prototypu – kluczowy krok w rozwoju urządzenia, które może zrewolucjonizować transplantologię

NanoGroup S.A. jest w trakcie testów operacyjnych najnowszego prototypu NanOX Recovery Box – nowatorskiego urządzenia do przechowywania i perfuzji organów przeznaczonych do przeszczepów. To kolejny, niezwykle ważny etap w rozwoju tej przełomowej technologii, mającej na celu poprawę jakości oraz wydłużenie czasu przechowywania narządów. Testy odbywają się w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN w Jabłonnie, pod nadzorem doświadczonych specjalistów.
2024-09-27 11:17

Prof. Rafał Krenke Rektorem WUM w kadencji 2024-2028

Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, ordynator i kierowniki Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM, będzie Rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028.
2024-09-27 09:54

I Konferencja Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zapraszamy Państwa na I Konferencję Sekcji KardioOnkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w dniach 11-12 października 2024 w Łodzi. Szacuje się, że grupa pacjentów z chorobami serca i naczyń oraz schorzeniem onkologicznym sięga 500.000 osób w Polsce. 
2024-09-27 09:01

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu

Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia tego niezwykle ważnego narządu. To doskonała okazja, aby nie tylko poszerzyć wiedzę na temat serca, ale także zastanowić się nad tym, jak lepiej o nie dbać na co dzień. O tym, jak troszczyć się o serce i co robić, aby utrzymać je w dobrej kondycji, mówi dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z Grupy American Heart of Poland.
2024-09-27 08:57