Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zarządzanie w zdrowiu w obliczu zmian klimatu i prawa

Zielone rozwiązania wdrażane w szpitalach, wyroby medyczne w kontekście aktualnych aktów legislacyjnych czy kompleksowe wyposażenie w aparaturę medyczną – takie m.in. tematy poruszą eksperci kluczowych organizacji w ochronie zdrowia podczas targów SALMED. Dawka specjalistycznej wiedzy towarzysząca bogatej ekspozycji innowacyjnego sprzętu i wyposażenia dla placówek medycznych to od lat wizytówka tego wydarzenia. Część wystawców już dzisiaj zapowiada premiery produktów rewolucjonizujących współczesną medycynę.
2024-01-24 09:37

W 2023 roku choroby układu sercowo-naczyniowego nadal były główną przyczyną zgonów w Polsce

Mimo wieloletnich inicjatyw edukacyjnych i powstawania nowych terapii, w Polsce schorzenia układu sercowo-naczyniowego pozostają istotnym problemem zdrowotnym, dotykającym znaczną liczbę populacji. Według raportu NIZP-PZH odpowiadają za 34,8 proc. zgonów[1], w tym wielu przedwczesnych. Obecnie poszukiwane są nowe formy terapii lekowych, które mogą wpłynąć na spadek śmiertelności, a prowadzone badania mają pomóc zrozumieć proces tworzenia się tychże schorzeń. Wyniki pracy badawczej dr inż. Marty Paci, stypendystki 23. edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla kobiet i Nauki, mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę na temat stanów zapalnych naczyń krwionośnych oraz problemów związanych z dysfunkcjami układu sercowo-naczyniowego.
2024-01-24 09:26

Ukraina: więcej klinik mobilnych przy linii frontu

Ciągłe ataki na placówki medyczne w Ukrainie sprawiają, że kraj nie jest w stanie zapewnić obywatelom sprawnego dostępu do usług medycznych. Dotyczy to szczególnie miejscowości bliskich linii frontu - dlatego pół roku temu Polska Misja Medyczna we współpracy z FRIDA Ukraine uruchomiła w obwodzie charkowskim kliniki mobilne. W odpowiedzi na potrzeby pacjentów, ich działania znacznie się teraz rozszerzą.
2024-01-23 15:31

Prof. Czupryniak: Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości

Nowe leki przeciwcukrzycowe zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Niektóre osoby mogą schudnąć nawet 30 kg w ciągu roku – mówi w rozmowie z PAP diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Czupryniak.
2024-01-23 13:54

Wyzwania w diagnostyce i leczeniu nowotworów prostaty w Polsce. Aktualne zalecenia - debata ekspercka PTO 13.02.24

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zapraszamy Państwa na kolejną debatę z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Wyzwania w diagnostyce i leczeniu nowotworów prostaty w Polsce. Aktualne zalecenia", która odbędzie się 13 lutego 2024 r. o godz. 15:00 w formule online.
2024-01-23 11:38

Organizacje pacjentów apelują o szczepienia przeciw HPV w szkołach

Podjęcie skoordynowanych działań na rzecz wprowadzenia rozwiązań upowszechniających szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wśród dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat to główny postulat apelu organizacji pacjentów do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej. Przedstawiciele organizacji zwrócili uwagę na znaczenie profilaktyki w obszarze onkologii oraz zadeklarowali pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań możliwych do wdrożenia w tym obszarze.  
 
2024-01-23 10:43

Choroby jelit to narastający problem. Coraz więcej terapii, ale to nie wszystko

Pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ) będzie przybywać ze względu chociażby na złe nawyki żywieniowe. Do tego brakuje indywidualnego podejścia, skoordynowanej opieki oraz najnowszych terapii. Czego jeszcze? Wsparcia żywieniowego, edukowania społeczeństwa, Karty Pacjenta z NChZJ, poradni nie tylko psychologicznych, ale też stomijnych. Ponadto w refundacji wciąż jest za mało leków.
2024-01-23 09:17

Nadciśnienie w ciąży groźne dla matki i dziecka

Ciążowe problemy z ciśnieniem mogą mieć różną naturę. Jeśli kobieta cierpi z ich powodu, rośnie dla niej i jej dziecka ryzyko różnych problemów zdrowotnych, które może utrzymywać się nawet przez dekady. Mowa m.in. o chorobach serca, udarach, zaburzeniach poznawczych, obok nieprawidłowego rozwoju płodu czy przedwczesnego porodu.
2024-01-23 09:12

Na miażdżycę choruje coraz więcej osób! Dlaczego tak się dzieje? 

Coraz więcej osób boryka się z groźną chorobą układu sercowo-naczyniowego, jaką jest miażdżyca. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się odkładaniem blaszek miażdżycowych w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych, prowadząc do drastycznego zmniejszenia światła naczynia i znacznego utrudnienia przepływu krwi. Skala problemu jest alarmująca, a konsekwencje miażdżycy mogą być niebezpieczne, obejmując udary mózgu, zawały serca oraz niedokrwienne uszkodzenia innych ważnych organów. Dlaczego miażdżyca stała się epidemią naszych czasów? O tym mówi dr n. med. Maciej Hamankiewicz, specjalista chorób wewnętrznych ze Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.
2024-01-23 09:03

Bezpłatne szczepienia dla nastolatków przeciw HPV także w 2024 roku. Jak na razie niewielu rodziców się na nie decyduje

– W ciągu prawie pół roku funkcjonowania programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV udało się wyszczepić zaledwie 16 proc. docelowej grupy 12- i 13-latków. Po roku funkcjonowania programu ten odsetek wzrośnie prawdopodobnie do 30–40 proc. – informuje dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii. – To jednak wciąż za mało. Dlatego potrzebna jest szersza edukacja, skierowana zarówno do rodziców nastolatków, jak i personelu medycznego – podkreśla ekspert.
2024-01-22 12:44

Skuteczna ochrona oczu przed promieniowaniem UV zimą

Latem widok ludzi w okularach przeciwsłonecznych nikogo nie dziwi. Natomiast zimową porą wiele osób nie przykłada wagi do odpowiedniej ochrony oczu, ulegając mylnemu wrażeniu, że zimowe słońce nie jest aż tak intensywne. Rozpoczynające się ferie to doskonały czas, by zdać sobie sprawę z tego, że nasze oczy potrzebują odpowiedniej ochrony również zimą.
2024-01-22 11:54

Znany Lekarz i Grupa LUX MED zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już 28 stycznia  na błoniach PGE Narodowego stanie „Przychodnia WOŚP, Znanego Lekarza i Grupy LUX MED”. Przychodnia to już stały punkt na mapie finałowego miasteczka WOŚP. Znany Lekarz dba o to, żeby uczestnicy tej największej w Polsce zbiórki mieli możliwość zadbania o swoje zdrowie. W tym roku specjaliści LUX MED zapewnią uczestnikom wydarzenia bezpłatne badania profilaktyczne.
2024-01-22 10:45