Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Województwo Dolnośląskie wyróżnione w konkursie Zdrowy Samorząd
Województwo Dolnośląskie zwyciężyło w konkursie Zdrowy Samorząd za program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na lata 2023-2025!
Zmierz się z Osteoporozą! Anna Jurksztowicz zachęca do pomiaru własnego wzrostu oraz badań gęstości kości
Z okazji Dnia Kobiet ambasadorka kampanii Zmierz Się – Anna Jurksztowicz zachęca do pomiaru własnego wzrostu oraz badań gęstości kości. Osteoporoza to choroba, która w głównej mierze dotyka kobiet, dlatego dobrze zrobić prezent samej sobie – dla swojego zdrowia.
Skuteczne i wpływowe kobiety w ochronie zdrowia – podczas IX edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych po raz drugi przyznano nagrody „Kobieta Rynku Zdrowia”
Podczas IX edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) redakcja Rynku Zdrowia po raz drugi przyznała nagrody w plebiscycie „Kobieta Rynku Zdrowia”. Wyróżniono menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia, których praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu zdrowia i wpływa na rozwój medycyny w Polsce.
Stowarzyszenie Uroconti zaniepokojone brakiem kontynuacji finansowania leku na zaawansowanego rana prostaty
Stowarzyszenie „UroConti” otrzymało komunikat od producenta leku stosowanego w leczeniu zaawansowanego raka prostaty informujący o negatywnej uchwale Komisji Ekonomicznej oraz negatywnym rozstrzygnięciu Ministra Zdrowia w postępowaniu refundacyjnym dot. kontynuacji finansowania enzalutamidu w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (mCRPC) i bez przerzutów (nmCRPC).
Diagności laboratoryjni: stanowisko ws. wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stoi na stanowisku, że wykonywanie czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych przez osoby będące członkami samorządu diagnostów laboratoryjnych wzmacnia nadzór nad obszarem badań genetycznych. Zapewnienie takiego sposobu wykonywania badań genetycznych powinno być celem działania państwa i samorządu diagnostów laboratoryjnych.
Prof. Tomasz Hryniewiecki: standardy w kardiologii poprawią jakość opieki nad pacjentami
Wytyczne w kardiologii zmieniają się w ostatnim czasie tak dynamicznie, że jeszcze nie zdążymy powszechnie zapoznać lekarzy z aktualnymi zaleceniami, a już pojawiają się ich aktualizacje. Z tego, między innymi, wynikają problemy ze skuteczną implementacją wytycznych w ramach codziennej praktyki klinicznej. Odpowiedzią na te wyzwania mają być standardy postępowania w kardiologii, tworzone przez środowisko naukowe, konsultowane z odpowiednimi agendami i akceptowane przez Ministerstwo Zdrowia. Otrzymaliśmy sygnały o pozytywnej ocenie tej koncepcji ze strony decydentów i jesteśmy na zaawansowanym etapie prac nad wdrożeniem tej idei – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca PTK 7-8 czerwca 2024r.
Zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznej Konferencji Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbywać się będzie w dniach 7-8 czerwca br. w Warszawie. Ostatni rok to prawdziwy wysyp kolejnych nowości w niewydolności serca, które zostaną przedstawione przez ekspertów z wiodących ośrodków nie tylko kardiologicznych, ale również innych specjalności.
Powstały 4 nowe stałe podkomisje sejmowe ds. zdrowia
Sejmowa Komisja Zdrowia powołała cztery podkomisje stałe: do spraw organizacji ochrony zdrowia, do spraw zdrowia psychicznego, do spraw zdrowia publicznego oraz do spraw onkologii.
Prof. Piotr Rutkowski powołany na Przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych
Na posiedzeniu Rady Agencji Badań Medycznych, w dniu 6 marca 2024 r,. wybrano nowego Przewodniczącego i Zastęocę Przewodniczącego Rady ABM.
Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza na bezpłatne badania w kierunku jaskry. Akcja trwa od 10 do 16 marca w gabinetach w całej Polsce
Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry aż 78 milionów ludzi cierpi na tę chorobę. Do roku 2040 liczba może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Dzięki wczesnemu wykryciu jaskry można zapobiec utracie wzroku, a oczy dostają drugą szansę. Polskie Towarzystwo Okulistyczne już po raz ósmy przyłącza się do globalnej inicjatywy Światowego Tygodnia Jaskry i razem z okulistami z całego kraju organizuje akcję „Polscy okuliści kontra jaskra”. Między 10 a 16 marca 2024 roku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań na terenie całej Polski w ponad 50 placówkach, które włączyły się do akcji.
Koalicja "All United for MG" inicjuje petycję na rzecz zmian w miastenii
W ramach Miesiąca Świadomości Chorób Autoimmunologicznych, koalicja pacjentów cierpiących na miastenię (MG) "All United for MG" wzywa obywateli w całej Europie do zjednoczenia się w celu wywołania pozytywnych zmian i poprawy leczenia miastenii. All United for MG oficjalnie inicjuje europejską petycję wspierającą zwiększanie praw pacjentów i ich opiekunów, a także lepszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz poszerzanie jej zakresu.
TOP10 HEMATO: są cząsteczki, które od 1,5 roku wciąż czekają na refundację
Już blisko 1,5 roku temu Modern Healthcare Institute ogłosił listę TOP10 HEMATO, czyli zestawienie priorytetów refundacyjnych w hematoonkologii. Wiodący polscy hematolodzy wybrali wówczas najbardziej oczekiwane ich zdaniem terapie, które nie są objęte w Polsce finansowaniem. Jaki jest ich obecny status i które cząsteczki wciąż czekają na refundację?