Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia szeregu nowych, przełomowych rozwiązań medycznych

W sposób szczególny firma stawia na innowacje, koncentrując się na czterech głównych obszarach terapeutycznych: chorobach układu krążenia, onkologii, immunologii oraz neurologii i chorobach rzadkich. Firma zwiększa możliwości dzięki współpracy i przejęciom innych podmiotów oraz koncentracji na najlepszych projektach będących w fazie rozwoju dzięki i przy znaczącej redukcji portfela produktów.
2024-03-25 08:46

Pacjenci transplantacyjni, lekarze i przedstawiciele personelu medycznego pobiegną w Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę. Z inicjatywy Fundacji Transplantacja LIVERstrong na trasach obu biegów pojawią się zawodnicy ekipy „Radosne ORGAN-ki”, czyli pacjenci, lekarze, personel medyczny i inne osoby zaangażowanie w działania na rzecz promowania idei donacji organów i transplantacji.
2024-03-22 13:35

Minister Zdrowia na targach SALMED zapowiedziała nowy program dla POZ

Gdyby z takimi innowacjami, jak te prezentowane na targach SALMED, funkcjonowały wszystkie szpitale w Polsce, w ochronie zdrowia nie byłoby tylu wyzwań. Trzy pawilony pomieściły setki rozwiązań rewolucjonizujących branżę medyczną a na scenach i salach konferencyjnych dyskutowano na temat aktualnych i pilnych kwestii, z którymi mierzą się pracownicy tego sektora. Co jednak szczególnie istotne - dzięki ważnym deklaracjom obecnej na targach Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny - w najbliższym czasie znajdą się pieniądze na rozwój placówek medycznych.
2024-03-22 13:15

Otyłość i brak ruchu to główne przyczyny cukrzycy typu II

Najważniejsza w przeciwdziałaniu cukrzycy typu II jest profilaktyka, czyli walka z otyłością, dobra dieta oraz aktywność fizyczna - podkreślała senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor podczas debaty „Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?” zorganizowanej 15 marca br. przez Centrum Medyczne WUM. Dodała, że Polacy z powodu chorób cywilizacyjnych żyją o dziesięć lat krócej niż Włosi czy Hiszpanie.
2024-03-22 09:14

Opiekę pielęgniarki POZ i położnej POZ utraci ponad 7,5 mln. pacjentów!

Już z końcem tego roku, tj. z  dniem 31 grudnia 2024 r. stracą ważność deklaracje złożone do pielęgniarki POZ (Podstawowej Opieki Zdrwotnej), położnej POZ, lekarza POZ, którzy nie stworzyli zespołu POZ! - alarmuje Naczlena Izba Pielęgniarek i Położnych.Dojdzie do tego na podstawie przepisów przejściowych w art. 33 i 34 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej.
2024-03-21 14:34

Beata Małecka-Libera apeluje o większą kontrolę punktów sprzedaży jednorazowych papierosów

Problem polega na tym, że aktualnie wiele produktów, niespełniających norm i przepisów ustawowych, jest nadal dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych, dlatego przede wszystkim należy zwiększyć kontrolę nad respektowaniem już obowiązujących przepisów, podkreślała podczas łączonego posiedzenia senackich komisji zdrowia i klimatu, Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia - Apeluję bardzo mocno o to, żeby Państwowa Inspekcja Handlowa zadziałała i weszła do sklepów, by zweryfikować to, czy sprzedawane tam przedmioty są zgodne z prawem. Niczego więcej nie oczekuję, tylko tego, żeby w tej chwili z obrotu zniknęły takie produkty. Z dopalaczami uporaliśmy się bardzo szybko.
2024-03-21 11:18

Debata "Nowotwory ginekologiczne - rak szyjki macicy i endometrium - rosnące wyzwanie" 2 kwietnia 2024 r.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza na kolejną debatę ekspercką z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa" poświęconą nowotworom ginekologicznym - rakowi szyjki macicy i endometrium, która odbędzie się już 2 kwietnia 2024 r. o godz. 15:00. 
2024-03-21 09:11

Osiągnięcia i wyzwania w opiece onkologicznej oraz hematoonkologicznej w Polsce – eksperci All.Can podsumowali rok 2023 i wskazali najważniejsze kierunki działań w roku 2024

Najnowszy raport inicjatywy All.Can Polska „Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2023” podsumowuje zmiany jakie zaszły w opiece onkologicznej w 2023 roku. Po raz pierwszy raport obejmuje także zagadnienia z obszaru  hematoonkologii oraz wskazuje dalsze wyzwania i potrzeby, które będą miały wpływ na poprawę jakości i efektywności tej opieki. 
2024-03-21 08:55

Spada liczba osób szczepiących się przeciw grypie. W tym sezonie infekcyjnym szczepionkę przyjęło 5,5 proc. Polaków

Od początku września do 3 marca w Polsce odnotowano blisko 14 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu są szczepienia. W Polsce poziom wyszczepialności od dwóch sezonów spada i wynosi zaledwie 5,5 proc. Lekarze apelują o ułatwienie i skrócenie procedur. Niezbędna jest jednak przede wszystkim edukacja pacjentów.
2024-03-21 08:41

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po raku płuc – najczęściej zbierającym śmiertelne żniwo wśród Polaków. Może rozwijać się przez  wiele lat, nie dając żadnych objawów. Mutacje genetyczne ma każdy z nas, ale posiadanie ich nie oznacza, że zachorujemy na nowotwór. Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka? Dlaczego tak ważna jest profilaktyka? Kto jest w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego? Mówi dr n. med. Jan Kabat, Grupa American Heart of Poland.
2024-03-20 14:35

Potrzebna strategia rozwoju radioterapii w Polsce - wykorzystajmy potencjał leczenia skojarzonego apeluje Fundacja Wygrajmy Zdrowie

Leczenie skojarzone staje się podstawą skutecznej interwencji w onkologii, podnosząc efektywność terapii, dzięki personalizacji leczenia i wykorzystaniu potencjału łączenia różnych metod, takich jak chirurgia, radioterapia i leczenia systemowe. Znajduje ono miejsce w aktualnych wytycznych i standardach postępowania, światowych, europejskich i polskich towarzystw naukowych (NCCN, ASCO, ESMO, PTOK, PTO), jest często warunkiem realizacji programów lekowych. Dlatego zapewnienie optymalnej współpracy między specjalistami i ośrodkami oraz dobrego, równego dostępu do wszystkich metod leczenia, w tym radioterapii, jest kluczowe.
2024-03-20 12:03

Trzy intensywne dni dla sektora zdrowia w Poznaniu

Od 19 marca, przez trzy dni Poznań stanie się centrum świata medycznych innowacji. W stolicy Wielkopolski, gdzie organizowane są targi SALMED, na pracowników ochrony zdrowia czekać będzie oferta blisko 300 firm oraz bogaty program debat, konferencji i warsztatów. Udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili już m.in. Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ oraz konsultanci krajowi i szefowie kluczowych organizacji sektora zdrowotnego.
2024-03-20 10:51