Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Regularne wizyty u ginekologa uchronią przed rozwojem raka szyjki macicy i endometrium

Rak szyjki macicy z punktu widzenia zdrowia populacyjnego, właściwie mógłby być już tematem przeszłym. Mamy dzisiaj doskonałe narzędzia, jeżeli chodzi o profilaktykę zarówno pierwotną, jak i wtórną. Tyle tylko, że no niestety mamy też dosyć dużą grupę osób z grup wysokiego ryzyka, którzy nie inwestują świadomie w zdrowie, czekają na to, co się będzie działo w momencie, kiedy pojawi się choroba. – powiedział prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy ds. ginekologii onkologicznej podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „Nowotwory ginekologiczne - rak szyjki macicy i endometrium - rosnące wyzwanie”.
2024-04-05 10:29

7 kwietnia Dzień Pracownika Służby Zdrowia – czy zabraknie radioterapeutów?

Radioterapia onkologiczna, która cały czas prężnie się rozwija, pozostaje jedną z podstawowych metod leczenia nowotworów. Co istotne, po okresie pandemii koronawirusa, ponownie zaobserwowano w Polsce, wzrost liczby pacjentów leczonych promieniowaniem jonizującym - w 2022 roku leczeniu poddano 99 016 pacjentów, czyli o 6,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej i o ponad 7,7 tysiąca więcej niż w 2020 roku. Cały czas eksperci, w tym Konsultant Krajowy ds. Radioterapii Onkologicznej, szacują, że nadal ok. 10-20% pacjentów nie jest leczonych pomimo wskazania[1]. Jednym z wyzwań jest ograniczona liczba lekarzy pracujących w zawodzie oraz spadająca liczba w trakcie specjalizacji w tej dziedzinie. O wyzwaniach z tym związanych piszemy z okazji przypadającego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia.
2024-04-05 09:45

Bezpłatne badania serca w kardiobusie Fundacji NEUCA dla Zdrowia

Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia rusza w trasę po Polsce już 8 kwietnia. Tym razem odwiedzi 30 miejscowości w 13 województwach. W każdym miejscu, w którym zatrzyma się kardiobus, będzie można bezpłatnie wykonać badanie kardiologiczne oraz zmierzyć poziom cukru we krwi. Do akcji Fundacji NEUCA dla Zdrowia włączyło się TU Zdrowie, które zachęca także swoich klientów do profilaktyki w kierunku chorób sercowo-naczyniowych.

2024-04-04 15:21

Prawo do dobrego odżywiania jednym z przesłań Światowego Dnia Zdrowia

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia odbędą się pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Przesłanie to ma zwrócić uwagę na szereg wyzwań, przed którymi stoją społeczeństwa, w tym zapewnienie odpowiedniego odżywienia. Zostało ono wskazane jako warunek zachowania zdrowia obok dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Troska o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskim pacjentom jest ważnym elementem misji Nutricia Polska, oferującej m.in. żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

2024-04-04 12:13

Setki tysięcy złotych pozostają w systemie ochrony zdrowia dzięki używanemu oprogramowaniu. Szpitale coraz chętniej sięgają po software z drugiej ręki

Placówki medyczne, podobnie jak inne instytucje publiczne zainteresowane zakupem oprogramowania, mogą skorzystać z rozwiązań opartych na rynku wtórnym, m.in. w drodze przetargu. Eksperci Forscope, firmy będącej największym brokerem oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej, wyjaśniają, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby w procesie zakupu używanego software’u dopełnić wszelkich wymogów prawnych. To gra warta świeczki, bo oszczędności mogą sięgnąć nawet 80 proc. w stosunku do ceny nowego oprogramowania.

2024-04-04 11:51

Artur Białkowski: Wspólnym mianownikiem prywatnego i publicznego sektora opieki zdrowotnej jest pacjent

Wspólnym mianownikiem prywatnego i publicznego sektora opieki zdrowotnej jest pacjent – jego zdrowie i profilaktyka chorób – podkreśla Artur Białkowski, nowy Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej (PMP).

2024-04-04 10:49

Diagności Laboratoryjni: stanowisko ws. realizacji obowiązku rozwoju ustawicznego diagnostów laboratoryjnych 

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przypomina o obowiązku ciągłego rozwoju zawodowego diagnostów laboratoryjnych zgodnie z przepisami ustawy o medycynie laboratoryjnej. Diagności mają prawo i obowiązek stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez doskonalenie zawodowe lub szkolenie specjalizacyjne. Doskonalenie zawodowe może odbywać się poprzez samokształcenie oraz udział w kursach organizowanych przez specjalistyczne jednostki szkolące.
2024-04-04 09:45

Pierwszy w Polsce Prostate Unit w WIM-PIB

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór mężczyzn, stanowi aż 20% wszystkich zachorowań na nowotwory w tej grupie chorych. W ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka stercza w całej UE.

2024-04-03 17:06

Strefa Gazy: Zginęło już ponad 200 pracowników humanitarnych

Strefa Gazy jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych miejsc do niesienia pomocy potrzebującym. Miesiące bombardowań i ostrzałów obiektów cywilnych przyniosły śmierć ponad 200 wolontariuszom oraz pracownikom humanitarnym. Giną również medycy. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że życie straciło już 348 pracowników służby zdrowia.
2024-04-03 12:09

Pierwsze zabiegi stymulacji fizjologicznej pęczka Hisa i jego lewej odnogi w rejonie mieleckim

Pierwsze, w rejonie mieleckim, zabiegi stymulacji fizjologicznej pęczka Hisa i jego lewej odnogi na Oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland. To szansa dla pacjentów kardiologicznych na powrót do zdrowia.
2024-04-03 11:01

Deficyty kadrowe w służbie zdrowia powodują przemęczenie lekarzy, a unijne limity czasu pracy mogą zamykać placówki

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Katedry Medycyny Stanów Nagłych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Problem przepracowania lekarzy jest dziś jednym z najpoważniejszych zmartwień służby zdrowia. 
2024-04-03 09:47

W 10 godzin – 2 przeszczepienia trzustki w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM

Sobota, 23 marca była wyjątkowym dniem w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM. Jednego dnia, w ciągu niespełna 10 godzin, wykonano tam dwa przeszczepienia trzustki (w tym jedną – jednoczasowo z nerką). Pacjentki czują się coraz lepiej i chociaż obie są jeszcze w szpitalu, to w ciągu najbliższych kilku dni zostaną wypisane do domu. 
2024-04-02 17:18