Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Nadchodzi Europejski Tydzień Wiedzy o Półpaścu
W najbliższy poniedziałek rozpoczną się obchody Europejskiego Tygodnia Wiedzy o Półpaścu. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na tę jednostkę chorobową, zagrożenia, jakie ze sobą niesie oraz możliwości działań profilaktycznych. Jednym ze źródeł sprawdzonej wiedzy o półpaścu jest portal Onkopomocnik, będący elementem kampanii „Onkopomocnik – wiedza jest ważna” realizowanej przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej.
Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? – zastanowią się nad tym uczestnicy IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie
Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG. W ten sposób manifestuje się szereg chorób metabolicznych, w tym ultrarzadka – ASMD, niedobór kwaśnej sfingomielinazy. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 25 osób. Kilkanaście potrzebuje natychmiastowego leczenia za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. Niestety, od czerwca 2023 pacjenci czekają na refundację. O tym mówiono w czasie śniadania prasowego „ASMD – rzadka choroba, o której nikt wcześniej nie słyszał”.
Santander Consumer Bank i Fundacja Kapitan Światełko z akcją profilaktyczną „Biustowniczki”
„Biustowniczki” to akcja skierowana do kobiet w wieku 18-35 lat, których nie obejmują systemowe programy profilaktyczne. Już wiosną br. będą one mogły skorzystać z bezpłatnego USG piersi, bez skierowania, ubezpieczenia czy zapisów, w największych miastach Polski. Badania odbędą się na terenie wybranych galerii handlowych w specjalnie przygotowanych gabinetach mobilnych. Projekt organizuje Fundacja Kapitan Światełko, odpowiedzialna za bliźniaczą kampanię „Mosznowładcy”, natomiast jej wyłącznym partnerem strategicznym jest Santander Consumer Bank.
Porfiria – jedna z tajemniczych chorób rzadkich
Luty to miesiąc świadomości chorób rzadkich. Obecnie poznanych i opisanych jest 8-10 tys. chorób rzadkich, a jedną z nich jest porfiria. W Polsce choruje na nią ok. 700 osób. To trudna do zdiagnozowania, najczęściej uwarunkowana genetycznie choroba, charakteryzująca się występowaniem dramatycznie przebiegających napadów – m.in. z bardzo silnym bólem brzucha, uczuciem palenia w kościach i stawach, a nawet „rozrywania ciała od wewnątrz”. Często towarzyszy temu duży wzrost ciśnienia krwi, a także objawy neurologiczne, jak osłabienie siły mięśniowej, a nawet drgawki. O tym czym jest porfiria, jak się z nią żyje i jakie są najpilniejsze potrzeby osób chorych mówi Katarzyna Romaniuk, założycielka Stowarzyszenia Osób Chorych Na Porfirię.
Uruchomiono pierwszy telemonitoring dla pacjentów wentylowanych mechanicznie
Po raz pierwszy w Polsce. Uruchomiono telemonitoring dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Innowacyjny, zapewniający lepszą jakość opieki i wspierający kadrę medyczną. Taki jest pierwszy w Polsce system telemonitoringu pacjentów korzystających z domowej respiratoterapii.
Poczta Polska kupuje kolejne defibrylatory i realizuje kompleksowy program pierwszej pomocy przedmedycznej
Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (AED) to urządzenia, które umożliwiają przywrócenie prawidłowej akcji serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W Poczcie Polskiej defibrylatory znajdują się w sortowniach przesyłek, a od niedawna także w największych placówkach pocztowych. Spółka szkoli również pracowników w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza i wyćwiczone umiejętności ułatwiają korzystanie z AED bez stresu i niepotrzebnych w sytuacjach krytycznych emocji.
Soczewki fotochromowe: idealne rozwiązanie dla aktywnych i zapracowanych
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jakich przebywamy, sprawiają, że często zapominamy o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie, w tym ochrona wzroku. Szczególnie dla osób, których dzień pełen jest różnorodnych aktywności związanych z pracą czy wyjazdami, poszukiwanie rozwiązań łączących funkcjonalność z estetyką staje się priorytetem. Okulary z soczewkami fotochromowymi są tu niezastąpionym sprzymierzeńcem, oferując nie tylko doskonałą jakość widzenia w różnorodnych warunkach oświetleniowych, ale także zapewniając stylowy wygląd. Jakie korzyści oferują soczewki fotochromowe w codziennym życiu?
Szpital w Gnieźnie z unikalną technologią. Pacjenci mogą zdalnie monitorować stan swoich ran. To pierwsze takie wdrożenie w kraju
Spółka Polmedi Group wdrożyła w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie telemedyczny system opieki nad raną, szczególnie pooperacyjną i przewlekłą. Rozwiązanie najpierw objęło Oddział Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, a wkrótce wesprze Oddział Intensywnej Terapii oraz Oddział Ortopedii. W planach są też implementacje w kolejnych placówkach szpitalnych. Jak podkreślają eksperci z Polmedi Group, technologia umożliwia zdalne analizowanie dokumentacji przebiegu leczenia.
Środowisko osób z niepełnosprawnościami wiąże duże nadzieje z obietnicami rządu. Najbardziej wyczekiwana jest ustawa o asystentach osobistych
W Polsce jest nawet 4–7 mln osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem wciąż brakuje systemowego wsparcia dla tej grupy i ich rodzin w środowisku lokalnym. Poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy znacząco odbiera od innych państw europejskich, a dla wielu osób jedynym systemowym rozwiązaniem pozostaje dom pomocy społecznej. Dlatego środowisko wiąże duże nadzieje z powołaniem na stanowisko pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia oraz zapowiedziami kompleksowych rozwiązań w obszarze polityki społecznej ze strony koalicyjnego rządu. Na ten moment najbardziej wyczekiwane jest wprowadzenie wreszcie ustawy o asystencji osobistej.
Prof. Małgorzata Lelonek: spojrzenie na niewydolność serca zmieniło się diametralnie
Jeszcze 10 lat temu skupialiśmy się na leczeniu niewydolności serca jako takiej. Obecnie podejście do diagnostyki, terapii i prewencji niewydolności serca jest w pełni interdyscyplinarne. To strategia nie zawsze łatwa do implementacji w codziennej praktyce, jednak w świetle aktualnej wiedzy medycznej jedyna właściwa – o zmianie paradygmatu w terapii niewydolności serca mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2021-2023.
Oddech dla Zdrowia. Jak fizjoterapia pomaga zwalczać choroby układu oddechowego?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak ważna jest prawidłowa technika oddychania dla naszego zdrowia? W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i zanieczyszczenie powietrza są powszechne, dbanie o układ oddechowy jest niezwykle ważne. Dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy rozedma płuc, oddychanie może być wyzwaniem. Natomiast istnieje skuteczne rozwiązanie – fizjoterapia oddechowa.