Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Choroba Parkinsona nie śpi - z jakimi wyzwaniami mierzą się pacjenci i ich opiekunowie?

Mimo że życie osób z chorobą Parkinsona wydłużyło się, a jego jakość się poprawiła, to nadal brakuje dostępu do nowoczesnych terapii, a także kompleksowej i skoordynowanej opieki. Jak wygląda ta choroba z perspektywy lekarzy, chorych i ich opiekunów? Z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona, eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów opowiedzieli o najpilniejszych wyzwaniach, z którymi się mierzą.
2024-04-15 22:14

Innowacje medyczne w opiece zdrowotnej dzieci – najnowszy raport Instytutu Matki i Dziecka

Instytut Matki i Dziecka, inicjator projektu Mother and Child Startup Challenge, opublikował kolejny raport na temat startupów MedTech w Polsce. Najnowsza edycja pt. „Innowacje w opiece pediatrycznej” koncentruje się na rozwiązaniach skierowanych do dzieci i młodzieży. Raport prezentuje nie tylko kondycję polskiego sektora MedTech czy przykłady innowacji ale także rekomendacje, pokazujące kierunki rozwoju sektora.

2024-04-15 15:22

Badania profilaktyczne – porady dla zabieganych

Badania profilaktyczne? Nie mam czasu! – takie odpowiedzi pacjentów lekarze słyszą coraz częściej. Specjaliści jednak stanowczo przestrzegają: rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie wykonywać badania kontrolne. Urodzinowy prezent zdrowotny dla siebie samego? Troska o zdrowie to najcenniejsza forma dbania o siebie – przekonują specjaliści.

 
2024-04-15 15:09

Rekordowa frekwencja na 87. Wiosennej Konferencji PTK i XVI Konferencji Kardiologii Polskiej! Kardiolodzy z nowymi wytycznymi

Ponad 800 zarejestrowanych uczestników z całej Polski oraz innych krajów europejskich, 30 sesji, 160 wykładowców i 158 wykładów – najwyższa w historii tego wydarzenia frekwencja to efekt dynamicznego rozwoju Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zasięgu jego działania. Program tegorocznej edycji przygotowali najwybitniejsci eksperci kardiologii i kardiochirurgii, a najciekawsze elementy zaprezentowano w formule warsztatów i sesji dyskusyjnych.

2024-04-15 14:57

Ochrona przed RSV dla całej populacji dzieci

Koalicja na rzecz profilaktyki zakażeń RSV wzięła udział w spotkaniu V-meeting zorganizowanym przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, które odbyło się w Sejmie RP. Eksperci biorący udział w spotkaniu dyskutowali o zagrożeniach chorobami zakaźnymi i profilaktyce. Jednym z poruszanych zagadnień były zakażenia RSV. Eksperci podkreślili jednoznacznie – 1-dawkowa immunoprofilaktyka zakażeń RSV powinna być dostępna w Polsce dla WSZYSTKICH DZIECI. Ponad 80% dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji wywołanych przez wirus RS to dzieci, które urodziły się o czasie, wcześniej zdrowe i nie mające czynników ryzyka.

2024-04-15 13:44

Co 3. osoba może być nosicielem choroby genetycznej, nawet o tym nie wiedząc. Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na nasze predyspozycje zdrowotne. Okazuje się, że nasz portret genetyczny to nie tylko przodkowie oraz historia regionu, ale także cechy wpływające na zdrowie. Nowe dane rzucają światło na predyspozycje zdrowotne mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.
2024-04-15 09:33

Więcej niż stabilizacja to motto 3. edycji kampanii edukacyjnej Strumień życia w SMA

Jej życie to gotowy scenariusz na film. Piękna i wesoła dziewczyna. Do tego dzielna, niezłomna i walcząca z przeciwnościami losu. I jak wiele innych kobiet potrafiąca cieszyć się z małych, pięknych rzeczy. W swojej szafie trzyma ulubioną parę czerwonych szpilek. Kupiła je, kiedy dowiedziała się, że jej życie nie będzie takie, jak myślała.

2024-04-15 09:21

KE rozszerzyła rejestrację leku luspatercept do stosowania w pierwszej linii leczenia niedokrwistości u dorosłych z MDS niższego ryzyka

Komisja Europejska rozszerzyła rejestrację leku luspatercept spółki Bristol Myers Squibb o wskazanie do stosowania w pierwszej linii leczenia dorosłych pacjentów z niedokrwistością zależną od transfuzji z powodu zespołów mielodysplastycznych o ryzyku bardzo niskim, niskim i średnim (LR-MDS). Podstawą rejestracji są wyniki kluczowego badania typu head-to-head 3. fazy COMMANDS, w którym zastosowanie luspaterceptu niemal dwukrotnie zwiększyło odsetek pacjentów osiągających niezależność od transfuzji z równoczesnym zwiększeniem stężenia hemoglobiny oraz wydłużyło trwałość odpowiedzi w porównaniu z epoetyną alfa.

2024-04-12 19:25

Samotność w cieniu raka dróg żółciowych – jak znaleźć drogę, gdy brak informacji

Diagnoza: „rak dróg żółciowych” to przede wszystkim niewiedza, potem strach, niepewność, i samotność. Zmagania z rzadko występującą chorobą to również brak jasnego kierunku działania, drogowskazów i utartych ścieżek pacjenta, które zamienią się w drogę, na końcu której widać horyzont. Polscy pacjenci i onkolodzy stoją przed poważnymi wyzwaniami – obecnie nie istnieje żaden program lekowy dedykowany tej chorobie, pomimo że na świecie stosuje się już terapie w 1. i 2. linii leczenia w Polsce jedyną dostępną opcją jest chemioterapia. Niestety, rak dróg żółciowych rzadko daje wczesne objawy, co sprawia, że diagnoza często następuje w zaawansowanym stadium.

2024-04-12 19:08

Senat zamierza ogłosić rok 2025 rokiem profilaktyki zdrowotnej

11 kwietnia eksperci podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii dyskutowali na temat priorytetów dla tej dziedziny medycyny na najbliższe lata. W posiedzeniu udział wzięli wybitni specjaliści chorób układu krążenia, w tym m.in.: dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska,prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Robert Gil,prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prof. Maciej Banach.W pracach Zespołu uczestniczyła też rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.
2024-04-12 11:06

Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii o priorytetach leczenia chorób układu krążenia

11 kwietnia br. Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii dyskutował na temat priorytetów dla tej dziedziny medycyny na najbliższe lata. W posiedzeniu udział wzięli wybitni specjaliści w dziedzinie chorób krążenia, m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Robert Gil i prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego prof. Maciej Banach. W pracach Zespołu ds. Kardiologii uczestniczyła też rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.
2024-04-12 09:41

Rejestr zdarzeń niepożądanych kluczowy w poprawie bezpieczeństwa pacjentów

Konferencja "Bezpieczeństwo Pacjenta", zorganizowana już po raz trzeci przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, zgromadziła ekspertów reprezentujących różne dziedziny, w tym naukę, sektor publiczny, prawników oraz kadrę zarządzającą w placówkach medycznych. Dyskutowano na temat obecnego stanu bezpieczeństwa pacjentów w Polsce oraz roli szpitali klinicznych w zapewnianiu wysokich standardów opieki medycznej.
2024-04-11 16:56