Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
1,4 mln zł od Fundacji DKMS na wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych
Fundacja DKMS rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach 4. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt daje możliwość organizacjom pozarządowym z całej Polski pozyskania środków na realizację inicjatyw kierowanych do pacjentów hematologicznych i ich bliskich w szerokim zakresie wsparcia psychologicznego. Pula środków do rozdysponowania wynosi 1,4 mln zł. Zgłoszenia można składać od 10 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r.
Neuropatia cukrzycowa a niedobory witaminy B: współczesne wyzwania i strategie leczenia
Cukrzyca, będąca chorobą przewlekłą i nieuleczalną, powoduje wiele powikłań, z których jednym z najpoważniejszych jest neuropatia cukrzycowa. To schorzenie, często związane z niedoborami witamin z grupy B, dotyka miliony osób, prowadząc do bolesnych i wyniszczających objawów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak te dwa zagadnienia się przenikają i jakie są najnowsze strategie terapeutyczne.
Lekarze i pacjenci apelują o szersze udostępnienie terapii podskórnej w leczeniu hemofilii
Udostępnienie terapii podskórnej dorosłym chorym na hemofilię wpłynęłoby na poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszając u nich ilość krwawień, wizyt lekarskich i hospitalizacji – podkreślają lekarze i organizacje wspierające pacjentów.
Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr
W 2050 roku osób starszych w Polsce może być już blisko 12 mln, czyli będą one stanowić 40 proc. społeczeństwa. Postępujące starzenie się populacji stanowi wyzwanie w kontekście rozwoju opieki geriatrycznej i długoterminowej. Już teraz największym problemem w tych obszarach jest brak kadr. W najbliższych latach znaczna część personelu zatrudnionego w opiece długoterminowej przejdzie w wiek emerytalny. Bez odpowiednich działań podjętych już teraz niedobór kadry medycznej i opiekuńczej w opiece długoterminowej może już niedługo osiągnąć krytyczny poziom.
Saszetki nikotynowe dodane na finiszu prac do ustawy tytoniowej. Pracodawcy RP: to kontrowersyjna wrzutka legislacyjna
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia dodało do procedowanych przepisów na temat e-papierosów również restrykcje dotyczące saszetek nikotynowych. Złożona autopoprawka ma zakazać m.in. sprzedaży takich produktów nieletnim oraz przez internet, a także nakazać wycofanie smakowych woreczków. Pracodawcy RP oceniają, że w praktyce wykluczy ona saszetki z rynku bez wprowadzenia oficjalnego zakazu ich stosowania. Zdaniem organizacji to niezgodna z prawem wrzutka legislacyjna, więc projekt powinien ponownie trafić do zaopiniowania, a nawet do konsultacji społecznych.
Co z programem opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobą Parkinsona? Projekt pilotażu czeka na wdrożenie od kilkunastu miesięcy
Dzięki postępom medycyny, osoby z chorobą Parkinsona mogą być leczone coraz skuteczniej. Współczesne terapie pozwalają przez długi czas kontrolować objawy choroby, choć warunkiem powodzenia jest wczesne rozpoczęcie leczenia. W Polsce dostęp do farmakoterapii choroby Parkinsona jest dobry, znacznie gorzej wygląda organizacja opieki nad tymi chorymi. Pacjenci, zwłaszcza ci będący w zaawansowanym stadium choroby, wymagają bezwzględnie opieki wielodyscyplinarnej, a z tym jest duży problem. Chorzy błądzą po systemie – od jednego specjalisty do drugiego. Rozwiązaniem, korzystnym zarówno dla pacjenta, opiekuna, jak i dla systemu, byłaby opieka koordynowana. Niestety, choć pilotażowy program takiej opieki został opracowany już w maju 2023 roku, do tej pory nie doczekał się wejścia w życie. Czy nadchodzący rok 2025 przyniesie bardzo oczekiwane przez pacjentów i lekarzy wdrożenie?
Jaki był to rok dla polskiej kardiologii?
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) podczas konferencji prasowej podsumowało najważniejsze osiągnięcia minionego roku, który zbiegł się z jubileuszem 70-lecia działalności Towarzystwa. W wydarzeniu wzięli udział kluczowi przedstawiciele środowiska kardiologicznego, Ministerstwa Zdrowia oraz organizacji pacjenckich. Dyskusje koncentrowały się wokół realizacji „Dekalogu polskiej kardiologii”, Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz wyznaczeniu kierunków działań na nadchodzący rok.
Prof. Rodryg Ramlau: Chcę byśmy byli krajem, który wprowadził szerokie badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka płuca
Rak płuca to wciąż jedno z kluczowych wyzwań zdrowotnych w Polsce. - Jako lekarz onkolog chciałbym, by radykalne leczenie było jak najskuteczniejsze. Aby się tak mogło stać, potrzebne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrażanie najnowocześniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Tymczasem badania przesiewowe na nowych zasadach powinny się znaleźć w katalogu świadczeń w połowie 2025 roku. Moim celem jest, aby nasz kraj wprowadził szerokie badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia raka płuca i dzięki temu zwiększył się odsetek chorych operowanych radykalnie. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.
Onkofundacja Alivia: Edukacja zdrowotna w szkołach to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń
W obliczu ostatnich protestów przeciwko edukacji zdrowotnej Onkofundacja Alivia stanowczo popiera wprowadzenie tego przedmiotu jako obowiązkowego do polskich szkół. Fundacja podkreśla, że wiedza i świadomość zdrowotna są fundamentem skutecznej profilaktyki oraz długoterminowej poprawy zdrowia społeczeństwa. Edukacja zdrowotna w szkołach to krok, który w przyszłości może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na wiele chorób, w tym nowotworowych.
Pomóżmy kobietom zachować włosy w trakcie chemioterapii
Prof. Rodryg Ramlau, Kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że komfort psychiczny pacjentek ma ogromne znaczenie dla skutecznego leczenia. Jednym ze sposobów poprawy jakości życia w trakcie chemioterapii jest zastosowanie urządzenia, które chłodząc skórę - minimalizuje wypadanie włosów.
Uczniowie mają prawo do wiedzy o zdrowiu
Uczniowie mają prawo do rzetelnej wiedzy o zdrowiu, a państwo ma obowiązek dostarczyć im informacje w tym zakresie - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który od dłuższego czasu zabiegał o wprowadzenie nowego przedmiotu o zdrowiu.
Stowarzyszenie CZP za dotychczasowym systemem leczenia osób doświadczających kryzysu psychicznego
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) apeluje do Ministerstwa Zdrowia, by nie zmieniało wprowadzonego pilotażem systemu leczenia i wspomagania osób doświadczających kryzysu psychicznego oraz ich rodzin.