Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Mniej dymu, więcej zdrowia – nowa ustawa ogranicza sprzedaż aromatyzowanych wyrobów tytoniowych
31 marca 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. To ważny krok w walce z uzależnieniem od nikotyny, szczególnie wśród młodych ludzi. Wprowadzony zakaz sprzedaży nowatorskich wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie, takich jak mentol czy owoce, zacznie obowiązywać po 9-miesięcznym okresie przejściowym.
Nowe regulacje czy pusta luka? Przyszłość ochrony dzieci w internecie
Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.
Eksperci opracują nowe standardy opieki nad pacjentami z miażdżycą - ruszył projekt naukowy "Profilaktyczna Interwencja Sercowo-Naczyniowa w Prewencji Wielochorobowości"
- Miażdżyca to poważna choroba, która dotyka miliony Polaków. Często rozwija się latami, nie daje wyraźnych objawów, ale prowadzi do bardzo groźnych powikłań: od amputacji kończyn, poprzez zawał serca, udar mózgu, a nawet nagły zgon – informuje prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu i UO, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Szczególnie groźna jest miażdżyca wielołożyskowa – czyli taka, która rozwija się równolegle w kilku obszarach ciała, często nierozpoznana na czas. I właśnie jej wczesnym diagnozowaniem będziemy się zajmować w naszym projekcie.
Pomarańczowy Kwiecień 2025 – rusza druga edycja Miesiąca Świadomości Amputacji w Polsce
Każdego roku w Polsce przeprowadza się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy amputacji – głównie z powodu cukrzycy, miażdżycy, nowotworów czy wypadków. Mimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji, nadal za mało mówi się w przestrzeni publicznej na temat wyzwań oraz barier społecznych i emocjonalnych, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Dlatego rok temu pojawił się pomysł na świętowanie Pomarańczowego Kwietnia, którego inicjatorami są Fundacja Poland Business Run i Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Po sukcesie pierwszej edycji, akcja wraca z jeszcze większą energią i skalą pomocy.
XXIX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie
Po raz 29. czołowi eksperci z Polski i świata spotkają się w Warszawie, aby dzielić się wiedzą, doświadczeniem i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie kardiologii interwencyjnej. Tegoroczna edycja Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie (WCCI) odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia i jak zawsze będzie wyjątkowym forum wymiany doświadczeń oraz prezentacji najnowocześniejszych technik i procedur.
Kolonoskopia, test na krew utajoną - dlaczego Polacy unikają badań profilaktycznych jelit?
Kolonoskopia to najważniejsze badanie diagnozujące stan jelit, jednak wielu Polaków unika jej z obawy przed bólem i możliwymi powikłaniami – nawet mimo dostępności znieczulenia ogólnego. Jak pokazuje badanie opinii SW Research dla marki Domowe Laboratorium, aż 72,6% respondentów uważa kolonoskopię za bolesną, a 25,9% obawia się uszkodzenia jelita podczas zabiegu [1]. Alternatywą mogą być testy na krew utajoną w kale, które można wykonać samodzielnie w domu lub w laboratorium. Problem w tym, że blisko 70% Polaków nie wie o ich istnieniu, mimo że są dostępne w aptekach.
VII Gdańska Konferencja Pielęgniarek Nefrologicznych – AI i nowe terapie w leczeniu nerek
W dniach 24-26 kwietnia 2025 r. w Hotelu Novotel w Gdańsku odbędzie się VII Gdańska Konferencja Pielęgniarek Nefrologicznych – meeting post EDTNA/ERCA. Wydarzenie dedykowane jest pielęgniarkom oraz pielęgniarzom pracującym na oddziałach nefrologicznych oraz nefrologii dziecięcej.
Mindflow 2024 – Studencka Konferencja Neurochirurgiczna
Studenckie Koło Naukowe Neurochirurgii ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie – Studencką Konferencję Neurochirurgiczną Mindflow. Tegoroczna edycja koncentruje się na interdyscyplinarnym podejściu w neurochirurgii, prezentując najnowsze osiągnięcia oraz innowacyjne metody stosowane w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Bezpieczeństwo lekowe priorytetem UE. Przełomowe zmiany w budżecie UE?
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Eksperci alarmują: Bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie możliwa kompleksowa diagnostyka i leczenie onkologiczne w Polsce
Badania patomorfologiczne i molekularne odgrywają kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu nowotworów, a ich dostępność i jakość stanowią istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Eksperci w dziedzinie onkologii, patomorfologii i diagnostyki molekularnej podczas debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślili znaczenie interdyscyplinarnej współpracy oraz konieczność pilnych systemowych zmian w zakresie diagnostyki nowotworowej bez których nie będzie możliwa realizacja celów Krajowej Sieci Onkologicznej.
I edycja Konferencji „Akademia UMedu – Psychiatria dla Lekarzy POZ już 10 maja
Tematy wykładów będą koncentrować się na aspektach praktycznych i tym samym pomagać w codziennej pracy leksrzy POZ, tak aby opieka nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi była dla łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca. Konferencja odbędzie się 10 maja 2025 w hotelu Ambasador Premium w Łodzi, ul. Kilińskiego 145.
VI Ogólnopolska Konferencja Neurologiczna już 9-10 maja
VI Ogólnopolska Konferencja Neurologiczna to wydarzenie o charakterze naukowo-szkoleniowym, mające na celu promowanie wiedzy i poszerzanie umiejętności związanych z jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, neurologii.