Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Przyspieszenie harmonogramu szczepień przeciw Covid-19
Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale wejdzie w życie II faza Narodowego Programu Szczepień. Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń.
Wiosną i latem #NiepracujnaRaka
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich 15 lat odnotowano podwojenie liczby nowych przypadków tzw. niebarwnikowych raków skóry, czyli innych niż czerniak, których główną przyczyną była nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna, a wraz z nią prace sezonowe wykonywane na otwartej przestrzeni. To idealny moment, by przypomnieć jak ważna jest profilaktyka i zachęcić wszystkie osoby pracujące na otwartej przestrzeni, rolników, sadowników, rybaków, budowlańców, ale również działkowców do ochrony przed słońcem.
Rysdyplam - pierwszy doustny lek do stosowania w SMA dopuszczony do obrotu w UE
Firma Roche ogłosiła dziś, że Komisja Europejska (KE) zatwierdziła lek rysdyplam do stosowania w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni 5q (SMA) u pacjentów w wieku 2 miesięcy i starszych, z klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1, typu 2 lub typu 3 lub posiadających od jednej do czterech kopii genu SMN2. SMA stanowi jedną
z głównych genetycznych przyczyn zgonu niemowląt, a SMA 5q to najczęściej występująca postać tej choroby. U pacjentów z SMA obserwuje się osłabienie mięśniowe i postępującą utratę zdolności ruchu, a z istotną niezaspokojoną potrzebą medyczną mamy do czynienia w szczególności w populacji dorosłych żyjących z tą chorobą.
Prof. Jarosław Kaźmierczak: Telemedycyna jest wprost stworzona dla kardiologii
Wybrane rozwiązania telemedyczne są dziś nie tyle potrzebne, co wręcz konieczne. Dlatego, że są efektywne: znacząco skracają drogę pacjenta i czas reakcji na wszelkie nieprawidłowości. To wprost szybciej wdrożona terapia i tańsze procesy diagnostyczno-terapeutyczne – uważa prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Kolejna szansa dla chorych na mukowiscydozę – ruszają zapisy na 6. Bieg po Oddech
Rozpoczęły się zapisy na 6. Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo do Walki z Mukowiscydozą i wspierany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Z uwagi na pandemię koronawirusa wydarzenie po raz drugi odbędzie się wirtualnie, co jednak wcale nie zniechęca potencjalnych zawodników. W ubiegłym roku chęć udziału w takiej formule biegu zgłosiło prawie półtora tysiąca, a najstarszy zawodnik miał 78 lat. Organizatorzy planują także tradycyjny bieg w Zakopanem - o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, bieg ulicami miasta odbędzie się 29 sierpnia.
20 lat dla serc Polaków - Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca obchodzą XX-lecie swojej działalności
Profesjonalna i troskliwa opieka oraz wspaniała kadra medyczna – głównie takie opinie krążą wśród pacjentów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland. W tym roku PAKS obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Choć walka z pandemią nie sprzyja hucznemu świętowaniu tej wyjątkowej rocznicy, to jednak warto przy tej okazji chociaż na moment zatrzymać się i spojrzeć na to, co przez ostatnie dwadzieścia lat udało się osiągnąć w zakresie kardiologii w Polsce.
Zdalne monitorowanie dializy otrzewnowej daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa
Chociaż dializa otrzewnowa (w tym automatyczna dializa otrzewnowa) wykazuje szereg korzyści dla pacjentów, takich jak większą elastyczność czy możliwość utrzymania aktywności zawodowej, nadal niewielu pacjentów decyduje się na ten sposób leczenia swojej choroby nerek. Najczęściej na przeszkodzie stoi lęk przed wypadkami związanymi z dializą oraz odczucie braku wsparcia ze strony personelu medycznego. Dokładają się do tego wątpliwości personelu kwalifikującego do terapii, czy pacjent będzie w stanie monitorować swój stan i poprawnie przeprowadzać zabieg.
Szansa na spowolnienie przebiegu choroby u pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS)
Polski Bank Komórek Macierzystych rozpoczął właśnie badanie kliniczne, w ramach projektu ALSTEM, którego celem jest opracowanie innowacyjnego produktu leczniczego terapii zaawansowanej (ATMP), opartego na komórkach mezenchymalnych z galarety Whartona (WJ-MSC) w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) oraz zebranie i opracowanie danych służących rejestracji produktu w Europejskiej Agencji Leków. Dwóch pacjentów otrzymało już pierwsze planowane podania leku ATMP i są obecnie monitorowani. Jeśli dzięki tej metodzie uda się uzyskać znaczące spowolnienie przebiegu choroby, będzie to ogromny sukces i szansa dla pacjentów na wydłużenie życia.
Coraz więcej zakażeń spowodowanych przez kleszcze
Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem KZM przenoszonym przez kleszcze, w szczególności w krajach blisko sąsiadujących z Polską[1]. Co może być tego powodem? Jak wskazują eksperci, wpływ na rosnącą liczbę zakażeń może mieć pośrednio pandemia COVID-19 – często szukając ucieczki od skupisk, dużych grup ludzi, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia pozostają też postępujące zmiany klimatyczne. O tym, że KZM staje się coraz większym wyzwaniem zdrowotnym, świadczą też najnowsze zalecenia ekspertów, którzy podkreślają, że cały obszar Polski powinien być traktowany jako zagrożony wystąpieniem KZM.
Wyzwania systemowe i rekomendacje w opiece nad pacjentami z SMA w Polsce
Do niedawna leczenie SMA sprowadzało się do leczenia objawowego które obejmowało przede wszystkim fizykoterapię, leczenie ortopedyczne i oddech wspomagany. Sytuacja chorych w Polsce uległa znaczącej poprawie po refundacji pierwszej technologii lekowej modyfikującej przebieg choroby i będzie się zmieniała na lepsze wraz z wdrożeniem przyspieszającego rozpoznanie programu przesiewowego noworodków, pojawieniem się nowych terapii przyczynowych oraz wdrażaniem opieki koordynowanej. Zachodzące zmiany prowadzą od leczenia objawowego po możliwość znacznej modyfikacji przebiegu choroby i poprawy funkcjonowania pacjentów i ich rodzin. Pojawienie się kolejnych skutecznych opcji terapeutycznych stwarza nowe możliwości dla pacjentów z SMA, odpowiadając na ich pilne, niezaspokojone potrzeby.
Nowe obostrzenia w walce z Covid-19 od 27 marca
Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili w czwartek 25 marca 2021 r. nowe obostrzenia w walce z pandemią Covid-19, które obejmą okres świąt. Badania laboratoryjne ostatniej doby potwierdziły 34 151 przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 520 chorych - poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia.
Choroba nowotworowa pokonana – i co dalej? - rola żywienia w profilaktyce wtórnej
– W ostatnich latach wiele sił zainwestowano w edukację o roli żywienia w profilaktyce oraz w procesie leczenia. Ten drugi temat wciąż wymaga pogłębiania i dotarcia z nim do nowych osób, jednak coraz bardziej widoczna jest także potrzeba włączenia trzeciego ogniwa, jakim jest prawidłowe żywienie po terapii, czyli integralnego elementu tzw. profilaktyki wtórnej – mówi dr n. med. Paweł Kabata, chirurg onkolog, lekarz żywienia klinicznego, ekspert kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.