Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Cukrzyca – można jej uniknąć. Podstawa to zmiana stylu życia
Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na cukrzycę choruje ponad 420 mln ludzi na świecie[1]. ONZ uznało ją za pierwszą niezakaźną chorobę będącą epidemią XXI wieku. Udowodniono, że zmiana stylu życia może spowolnić jej rozwój[2], a przy zdrowym trybie życia prowadzonym od najmłodszych lat – można jej uniknąć. Dlatego tak ważna w kontekście wczesnego wykrywania chorób jest nowoczesna profilaktyka, której w Polsce – niestety – często brakuje.
W Polsce żyje około 120 tysięcy osób nieświadomych zakażenia HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego z nas. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Większość Polaków nie bada się w tym kierunku, a do zakażenia może dojść każdego dnia i w sytuacjach, które zazwyczaj nie wzbudzają w nas obaw, np. w salonie kosmetycznym lub u dentysty. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry podczas niedbale wykonywanych zabiegów chirurgicznych lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego czy narzędzi kosmetycznych.
Przedstawiciele ośmiu krajów Europy Środowo-Wschodniej rozmawiali w Warszawie o powołaniu nowej inicjatywy regionalnej w obszarze zdrowia
Z inicjatywy Agencji Badań Medycznych 25 lipca 2022 r. zorganizowano w Warszawie spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora ochrony zdrowia z ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz przedstawiciele największych globalnych firm należących do inicjatywy Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Celem warsztatu zatytułowanego „Współpraca publiczno-prywatna na rzecz innowacji w opiece zdrowotnej Europy Środkowo-Wschodniej” było zapoczątkowanie rozmów na temat powołania regionalnej platformy współpracy, której celem będzie tworzenie innowacyjnych rozwiązań mających na celu poprawę i zwiększanie efektywności systemów opieki zdrowotnej naszego regionu przy udziale partnerstw publiczno-prywatnych.
Polskie Towarzystwo Onkologiczne przekazało translatory do ośmiu ośrodków onkologicznych, które przyjmują najwięcej chorych z Ukrainy
Duży napływ pacjentów zza naszej wschodniej granicy spowodował, że w szpitalach coraz częściej występują bariery komunikacyjne. Chcąc rozwiązać ten problem Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pozyskał grant na sfinansowanie profesjonalnego sprzętu do tłumaczenia. Zakupiony translator ma dostęp do ponad 70 języków, a dokładność tłumaczeń jest na poziomie 96%. Umożliwia tłumaczenie dokumentów, rozmów na żywo, rozmów telefonicznych oraz konferencji i spotkań.
Nowy Szpital w Świeciu modernizuje pracownię tomografii komputerowej
Na początku sierpnia w szpitalu w Świeciu rozpocznie się modernizacja pracowni tomografii komputerowej. Remont jest konieczny ze względu na wymianę obecnego tomografu na nowy aparat. Pacjenci będą badani w tymczasowej pracowni przed szpitalem.
FDA przyjmuje do rozpatrzenia wniosek o dopuszczenie do obrotu leku biologicznego opracowanego w Polsce
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA (ang. Federal Drug Administration), przyjęła do rozpatrzenia wniosek o dopuszczenie do obrotu leku biopodobnego do leku referencyjnego Tysabri®[1] - natalizumab, stosowanego w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) i choroby Leśniowskiego-Crohna. Lek biopodobny został w pełni opracowany przez polską firmę Polpharma Biologics.
Farmaceutyczny przegląd lekowy pomoże ograniczyć negatywne skutki wielolekowości
Do końca maja przyszłego roku potrwa pilotaż przeglądów lekowych, który dziś realizowany jest przez 75 farmaceutów w 75 aptekach w całej Polsce. Pierwszy etap programu pokazał, że taka usługa jest na rynku potrzebna – farmaceuci wielokrotnie interweniowali w przypadkach zbędnej farmakoterapii czy suplementacji oraz działań niepożądanych przyjmowanych preparatów. To szczególnie ważne dla seniorów z wielochorobowością. Pozytywne jest również to, że pacjenci chętnie słuchają rekomendacji farmaceutów.
Małpia ospa - czy grozi nam epidemia?
Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego – pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie.
Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę otrzymają większy dostęp do systemów monitorowania glikemii
Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.
Jaką aktywność sportową wybrać przy schorzeniach sercowo-naczyniowych latem?
Jaką aktywność sportową mogą uprawiać osoby ze schorzeniami sercowo naczyniowymi? Radzi profesor Andrzej Bochenek, wybitny kardiochirurg w ramach akcji Grupy American Heart of Poland "Serce kocha sport".
Przestarzała infrastruktura uniemożliwia przeprowadzenie zielonej transformacji szpitali
Koszty opieki zdrowotnej, związane ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza, szacuje się na ok. 820 mld dol. rocznie, a według Światowej Organizacji Zdrowia co roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 4,2 mln przedwczesnych zgonów – wynika z raportu „Zielone szpitale” UN Global Compact Network Poland. Tym samym zmiany klimatu stanowią olbrzymie obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej.
SMArt RUN – bieg dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni
Zbliżający się sierpień to Miesiąc Świadomości Rdzeniowego Zaniku Mięśni (SMA). Fundacja SMA oficjalnie zainauguruje go w pierwszą sobotę tego miesiąca, organizując wyjątkowe wydarzenie – 4. bieg/marsz SMArt RUN. Odbędzie się ono 6 sierpnia 2022 r. w Jerzmanowicach pod Krakowem.