Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

“Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.” Czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby. O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna Kołoczek-Szymbor, psycholog Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.  
2022-10-31 09:18

XIII Konferencja „W Dobrym Rytmie”: w dziedzinie zaburzeń rytmu serca idzie nowe!

Nowości w dziedzinie kardiologii, zwłaszcza w obszarze elektrofizjologii i elektroterapii, będą tematem przewodnim XIII Konferencji „W Dobrym Rytmie”, która odbędzie się w dniach 4-5 listopada w Łodzi. Prelekcje najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca, interaktywne dyskusje panelistów z publicznością oraz debaty eksperckie typu pro-contra będą dotyczyły ważnych zagadnień, takich jak: stymulacja układu bodźcoprzewodzącego, stymulacja resynchronizująca i telemonitoring urządzeń wszczepialnych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane i omówione także najciekawsze przypadki kliniczne.
2022-10-28 12:52

Powstała światowa „mapa drogowa” do walki z hipercholesterolemią

Prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP jest współautorem Mapy Drogowej Cholesterolu Światowej Federacji Serca. „Cholesterol Roadmap 2022” to ważny dokument dla klinicystów i decydentów wskazujący na skuteczne sposoby zapobiegania powikłaniom hipercholesterolemii.
2022-10-28 09:55

Życie po udarze. Stań na nogi, otwórz dłoń – spastyczność można i trzeba leczyć!

Problemy z samodzielnym ubraniem się, higieną osobistą czy poruszaniem się to w Polsce codzienność kilkudziesięciu tysięcy chorych po przebytym udarze mózgu. Przy okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu eksperci kampanii „Życie po udarze” przypominają, że jedną z istotnych, częstych i nierzadko bagatelizowanych konsekwencji choroby jest spastyczność. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów i wykonywanie najprostszych czynności, a przez charakterystyczne symptomy – stygmatyzuje chorych po udarze mózgu[1]. Wciąż jednak niewielu pacjentów i ich opiekunów jest świadomych, że tak nie musi być.
2022-10-27 11:10

System Neuroterminal i Robot Ictal®  – algorytmy cybernetyczne, które leczą padaczkę – nagrodzone na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS

Polskie wynalazki rozbiły bank nagród podczas tegorocznej, 16. już edycji, wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców Racjonalizatorów. Ocenie jury poddanych zostało blisko 400 wynalazków z 21 państw świata. Te diagnozujące epilepsję zdobyły łącznie trzy nagrody. Neuroterminal triumfował w kategorii informatyka i elektronika, a Ictal pokonał konkurencję w kategorii medycyna i biotechnologia. Robot Ictal dodatkowo zdobył Grand Prix wystawy.
2022-10-27 10:56

Dzień na U - zdrowie pracowników na pierwszym miejscu

Brak czasu jest jedną z najczęstszych wymówek do niebadania się. Właśnie z tego powodu powstała inicjatywa Dzień na U, czyli dodatkowego dnia wolnego, w którym kobiety i mężczyźni idą do lekarza, aby potwierdzić swoje zdrowie. W ramach akcji Nationale-Nederlanden zapewnia swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań profilaktycznych w czasie pracy. To udogodnienie, które przy okazji pozwala kształtować pozytywne przyzwyczajenia.
2022-10-27 10:41

Oddajemy serce - o medykach ratujących życie pacjentów - wystawa

28 października 2022 roku o godz. 10.00 w centrum konferencyjnym ADN w Browarach Warszawskich w Warszawie odbędzie się inauguracja wyjątkowej wystawy fotograficznej “Oddajemy Serce” pokazującą medyków ratujących życie pacjentów autorstwa Dariusza Adama Pańczyka. Organizatorem wystawy jest Collegium Humanum oraz fundacja Instytut Świadomości.
2022-10-27 10:30

Sztuczna inteligencja pomoże w lepszym diagnozowaniu raka prostaty

Wrocławski startup CancerCenterAI wspierający diagnostykę nowotworową, wprowadza nowe algorytmy sztucznej inteligencji, które dzięki zaawansowanej technologii rozpoznawania obrazu pomogą w ocenie złośliwości raka prostaty. Rozwiązanie ma wspierać ocenę stopnia zagrożenia dla pacjentów i dobór odpowiedniej terapii. Z technologii korzystają już lekarze z Warszawy, Krakowa i Zakopanego. Cancer Center współpracuje także ze szpitalem urologicznym w Szwajcarii, jest obecny również na rynku amerykańskim oraz w Niemczech.
2022-10-27 10:21

Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) w tym sezonie odnotowano już prawie 700 tys. zachorowań na grypę. Specjaliści obawiają się, że nadchodzi typowy po pandemii sezon wyrównawczy i zalecają, by się do niego przygotować. Zobacz jak.
2022-10-26 16:17

Odpowiednia opieka po zawale serca zmniejsza ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego

Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland realizuje program KOS-zawał, czyli kompleksową opiekę kardiologiczną dla pacjentów po zawale serca. Co to oznacza dla pacjenta? Jest to program przygotowany i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału.
2022-10-26 11:37

Światowy Dzień Amyloidozy: Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

26 października 2022 po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Amyloidozy. Pomysłodawcą obchodów są pacjenci, którzy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na tę rzadką chorobę i przedstawić najważniejsze potrzeby pacjentów. Amyloidoza to rzadka choroba, w której dochodzi do odkładania się w organizmie złogów białka o nieprawidłowej strukturze. Formy amyloidozy mogą się objawiać w postaci różnych chorób. Gdy białko odkłada się w sercu, dochodzi do rozwoju zaburzeń pracy serca oraz niewydolności serca, a gdy w nerwach – rozwija się polineuropatia obwodowa.
2022-10-26 09:54

Kolejki do lekarzy rosną, a Polacy nie stawiają się na umówionych wizytach. Startuje kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE

Brak dostępności lekarzy jest zmorą osób korzystających z usług medycznych, jak i placówek je świadczących. Sytuację mają poprawić podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia działania jak m.in. zwiększanie limitów miejsc na uczelniach medycznych czy projekt koordynowanej opieki zdrowotnej. Ciężar odpowiedzialności za wydłużony czas oczekiwania na konsultacje spoczywa jednak także na pacjentach. Zarówno publiczna, jak i prywatna opieka zdrowotna zmagają się z plagą nieodwołanych wizyt, na które nikt nie przychodzi. Problem zjednoczył różne podmioty ochrony zdrowia, które wspólnie podejmują inicjatywę edukacyjną w tym temacie.
2022-10-26 08:53