Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji - podsumowanie konferencji

Wydarzenie zainaugurował Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który w swojej wypowiedzi zadeklarował, że długo wyczekiwany przez wszystkich projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi  zostanie skierowany pod obrady na najbliższym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie zostanie przekazany do prac Parlamentu. Nowa regulacja pozwoli dostosować polskie prawo do przepisów unijnych, ale przede wszystkim uporządkować rynek badań klinicznych w naszym kraju, czyniąc go atrakcyjnym dla podmiotów niekomercyjnych i komercyjnych, a jednocześnie bezpieczniejszym i bardziej dostępnym dla pacjentów.
2022-11-21 09:25

Aktualne problemy i postulaty zmian w opiece paliatywnej w Polsce

Starzenie się społeczeństwa oraz ogromny postęp medycyny spowodował znaczne wydłużenie się życia. Choroby dotąd nieuleczalne w wielu przypadkach stają się przewlekłe. Między innymi dlatego z roku na rok rośnie populacja chorych wymagających leczenia paliatywnego. Jednakże warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na tę formę opieki w Polsce nadal nie jest zaspokojone w stopniu wystarczającym. Aktualne problemy opieki paliatywnej są przedmiotem corocznej konferencji Forum Medycyny Paliatywnej, pod kierownictwem naukowym prof. Aleksandry Ciałkowskiej-Rysz i dr hab. Tomasza Dzierżanowskiego.
2022-11-21 09:18

Pierwsza w Polsce wyszukiwarka opieki paliatywnej już działa

W dniu 17. listopada 2022 roku  odbyła się oficjalna inauguracja wyszukiwarki - opiekapaliatywna.info. Głównym celem  projektu jest poprawa dostępu do informacji dla lekarzy medycyny rodzinnej i pacjentów oraz ich bliskich, co ma przełożyć się na skuteczniejszą komunikację i lepszą jakość opieki nad pacjentami. Celem jest także wzrost świadomości czym jest opieka paliatywna i jakie je formy są dostępne i refundowane w Polsce. 
2022-11-18 11:18

Technologie dla zdrowia - ruszyły zgłoszenia do konkursu Huawei Startup Challenge

Huawei wraz ze Startup Academy ogłaszają nabór do konkursu Huawei Startup Challenge 3. Udział w inicjatywie mogą wziąć polskie startupy, które skupiają się tworzeniu innowacji medycznych służących ochronie i poprawie zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Na zgłoszenia od innowatorów o różnym stopniu rozwoju, organizatorzy czekają do 31 grudnia 2022 r.
2022-11-18 09:45

Rak prostaty - rola i znaczenie radioterapii w kompleksowym leczeniu onkologicznym - zaproszenie na konferencję 28.11.22

Zapraszamy do udziału w konferencji online z okazji Miesiąca Świadomości Męskich Nowotworów #Movember poświęconej leczeniu nowotworu prostaty i postępowi w zakresie radioterapii onkologicznej, która odbędzie się 28 listopada b.r. W konferencji wezmą udział eksperci z polski i zagranicy oraz przedstawiciele organizacji pacjentów.

2022-11-18 09:38

Pacjent w obliczu zawału serca – ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z wysokim cholesterolem

Choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 17,9 milionów wszystkich zgonów rocznie na świecie. Tym samym są pierwszą przyczyną śmierci wśród mieszkańców naszego globu[1]Co piąty chory po zawale serca w ciągu zaledwie roku doświadczy zawału ponownie[2]. Natomiast średnio co trzeci pacjent – jeśli nie będzie stosował się do zaleceń lekarza lub będzie niewłaściwie leczony – nie przeżyje kolejnych 3 lat od wypisu ze szpitala[3]. Nie wszyscy pacjenci po zawale mają świadomość, że to objaw, nie przyczyna ich problemów zdrowotnych. Nie wiedzą również, że zawał serca wiąże się z przewlekłym leczeniem do końca życia[4].
2022-11-18 09:29

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia. W Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu pożegnaj nałóg z dymem!

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln ludzi. W skali naszego kraju liczba ta wynosi około 70 000 osób. Palacze żyją też krócej niż osoby, które nie mają do czynienia z tym nałogiem – średnio o 10 lat. Jeśli znajdujemy się w gronie „miłośników dymka”, powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o rzuceniu tej zgubnej używki– a chyba trudno o lepszy ku temu moment, niż Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. O tym, dlaczego warto, opowiada dr n. med. Przemysław Wilczewski, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog Grupy American Heart of Poland.
2022-11-17 16:21

Co nowego elektroterapii i w opiece nad pacjentem kardiologicznym?

Nowości w farmakoterapii, elektroterapii, podstawowej opiece zdrowotnej oraz warsztaty z zakresu ratownictwa medycznego będą stanowiły główne bloki tematyczne grupy konferencji pod wiodącym tytułem „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”, która odbędzie się w dniach 16-17 grudnia 2022 r. Wybrane wykłady i warsztaty odbędą się w formule stacjonarnej, inne będą transmitowane poprzez dedykowaną platformę online. Na spotkanie naukowe poświęcone nowym technologiom lekowym i nielekowym stosowanym w opiece nad pacjentem ze schorzeniami serca i naczyń zaprasza prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.
2022-11-17 16:10

20 lat postępu w diagnostyce i leczeniu raka płuca - podsumowują eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca

Medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Wciąż pojawiają się nowe molekuły i produkty lecznicze, które mają pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia  lub w poprawie jakości ich życia. W raku płuca postęp ten jest szczególnie widoczny. Ostatnie dwie dekady, a zwłaszcza ostatnie 10 lat, upłynęło niewątpliwie pod znakiem postępu  i przełomowych odkryć w diagnostyce i leczeniu tego nowotworu. Choć nadal rak płuca pozostaje największym zabójcą wśród nowotworów, to dzięki wysiłkom naukowym i innowacjom pacjenci mogą żyć znacznie dłużej. Coraz częściej jesteśmy też świadkami wyleczeń całkowitych.
2022-11-17 15:53

4 fakty o kwasach tłuszczowych omega 3, które powinien znać każdy pacjent onkologiczny

Żywienie jest ważnym wsparciem leczenia. Właściwe odżywienie organizmu może pozytywnie wpłynąć na jakość życia pacjenta, lepszą tolerancję zaleconych terapii czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego prawidłowa dieta, dopasowana zarówno do stanu zdrowia, jak i występujących dolegliwości, jest niezwykle ważna już od momentu diagnozy choroby nowotworowej. Jednym z istotnych składników odżywczych, których nie powinno zabraknąć w diecie pacjenta onkologicznego, są kwasy tłuszczowe omega 3. Poznajcie 4 najważniejsze fakty na ich temat.
2022-11-17 15:40

MOVEMBER 2022 - wczesna diagnoza raka prostaty ratuje życie

Ca piąty mężczyzna w Polsce zmagający się z chorobą onkologiczną cierpi na raka prostaty. Może być skutecznie leczony, ale musi zostać wcześnie zdiagnozowany. Ma wtedy nawet 90-procentowe szanse na wyleczenie.
2022-11-17 15:31

Terapeutyczna moc dotyku rodziców oraz głosu Joanny Koroniewskiej z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

Dotyk rodziców ma terapeutyczną moc, a kojący głos Joanny Koroniewskiej, która pro publico bono czyta bajkę pt. „Dorotka Superbohaterka – o siostrzyczce, która pojawiła się na świecie przed czasem”, pomoże zrozumieć, co się dzieje, kiedy na świat przychodzi wcześniak. Fundacja Koalicja dla wcześniaka przygotowała z okazji Światowego Dnia Wcześniaka wyjątkowy prezent – słuchowisko dla wcześniaków, ich rodzeństwa i rodziców.
2022-11-17 12:51