Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Święto polskiej kardiologii już wkrótce w Katowicach!

Wybitni eksperci, sesje dydatyczne i warsztatowe na temat praktycznych rozwiązań i najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, szereg wydarzeń towarzyszących – największe wydarzenie w branży kardiologicznej już w dniach 19-21 września w Katowicach! Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) po raz 28. przyciągnie największe sławy polskiej i światowej kardiologii.

2024-09-06 17:02

Konkurs Leczmy z troską! - zgłoszenia do 15 września

Jesteśmy na finiszu Leczmy z troską! i towarzyszącej mu kampanii wzmacniającej ideę medycyny o ludzkiej twarzy. Do konkursu zgłaszają się stowarzyszenia i fundacje z całej Polski, a im bliżej mety, tym powszechniejsza mobilizacja - termin na nadsyłanie zgłoszeń mija bowiem 15 września.
2024-09-06 11:45

Stwardnienie rozsiane - Wiem więcej

W weekend 14-15 września, w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się konferencja dla pacjentów i osób zainteresowanych tematyką SM pn. „Stwardnienie rozsiane. Wiem więcej”. Konferencja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienie Rozsianego (PTSR). O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział mówi Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna PTSR.

2024-09-06 11:26

XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK

XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” to największa w Polsce konferencja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń.

2024-09-06 11:16

Kampania Wyprostuj spojrzenie walczy ze stereotypami na temat chorób mózgu

Choroby mózgu są narastającym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz większej grupy osób na świecie. W Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób[1], na schizofrenię 385 tysięcy[2], a na padaczkę około 400 tysięcy.[3] Mimo tego, że są to powszechne choroby, wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Wokół osób chorujących wciąż funkcjonuje wiele uprzedzeń. Ich efektem jest stygmatyzacja, która prowadzi do poważnych konsekwencji – pogłębia problemy zdrowotne chorych, przyczynia się do ich izolacji i wykluczania, powoduje problemy w życiu zawodowym i społecznym.

 

2024-09-05 16:14

Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

Nowotwory hematologiczne stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów i obejmują nie tylko układ krwionośny, ale i limfatyczny. Ze względu na występujące w wielu z nich niespecyficzne objawy, takie jak gorączka, nocne poty, nagła utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie, trudno je zdiagnozować. W efekcie wielu pacjentów dowiaduje się o zachorowaniu już w zaawansowanym stadium choroby. Postęp medycyny w ostatnich latach sprawił, że wiele z tych chorób stało się chorobami przewlekłymi a niektóre nawet uleczalnymi, w szczególności, gdy zostaną odpowiednio wcześniej rozpoznane. O tym, co powinno nas niepokoić informuje HematoKoalicja, przypominając o tym, że wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi.

2024-09-05 15:36

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wprowadza nowe standardy w leczeniu

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii zawarło 2-letni kontrakt z Polmedi Group na korzystanie z systemu iWound. Dotąd zapewniał on pacjentom opiekę pooperacyjną, monitorując proces gojenia ran. Jednak na potrzeby tej współpracy usługodawca rozbudował aplikację mobilną o moduł prehabilitacyjny. Pozwoli to na przygotowanie pacjenta do operacji, aby przeszedł ją w sposób możliwie najmniej obciążający dla jego organizmu. To prawdziwa innowacja na polskim rynku medycznym. Ma zostać wdrożona w IV kwartale 2024 r. i przynieść szpitalowi oszczędności, dzięki zmniejszeniu liczby odwoływanych zabiegów z powodu niedostatecznej kondycji zdrowotnej pacjentów.
2024-09-05 15:05

Dwie Sekcje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego łączą siły i organizują Wspólną Konferencję PTK

Wspólna Konferencja Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku oraz Sekcji Kardiologii Sportowej PTK odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 r. w Józefowie pod Warszawą.

2024-09-05 14:57

Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem

Ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych wróciło do szkolnych ławek. W tym roku szkolnym czeka ich sporo nowości, w tym m.in. odchudzona podstawa programowa i nauka pierwszej pomocy. Wśród priorytetów MEN jest też m.in. wspieranie zdrowia psychicznego oraz edukacja prozdrowotna, w tym rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej wśród uczniów. Statystyki pokazują bowiem, że nadwaga i otyłość to problem, który dotyczy już ok. 25–30 proc. polskich dzieci i nastolatków, a odsetek ten rośnie. Budowanie zdrowych nawyków to cel programu FitSchool, czyli udostępnianych przez Fundację Medicover gotowych filmów treningowych dla szkół i nauczycieli. W ciągu roku z wirtualnym trenerem ćwiczyło ponad 140 tys. polskich uczniów. 
2024-09-05 14:18

Sztuczna inteligencja w diagnostyce wrodzonych wad serca - inauguracja projektu InteliCardio

Czy sztuczna inteligencja może pomóc w diagnostyce wrodzonych wad serca płodu? W jaki sposób lekarze mogą wykorzystać nowoczesne systemy technologiczne w leczeniu małych pacjentów? Fundacja Serce Dziecka, we współpracy z wybitnymi naukowcami z dziedziny WWS, rozpoczyna przełomowy projekt łączący świat medycyny i technologii InteliCardio. Edukacyjno–naukowy projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej rusza już. WWS wymaga pilnych rozwiązań – każdego dnia w Polsce przychodzi na świat dziecko z wrodzoną wadą serca, co piąte z nich ma wadę krytyczną, która prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni.
2024-09-04 17:22

Stanowisko PTO do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

2024-09-04 17:13

Przyszłość leczenia SMA niesie pozytywne zmiany i nowe opcje terapeutyczne

Pięcioletnie doświadczenia, związane z funkcjonowaniem w Polsce programu lekowego, dotyczącego leczenia SMA potwierdziły, że mamy do czynienia z rozwiązaniem modelowym. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim przestrzeni do zmian. Pierwsze już zaszły i dotyczyły kobiet w ciąży. Kolejne mogłyby poskutkować dostępnością wyższej dawki nusinersenu i wprowadzeniem nowej drogi jego podawania. W opracowaniu jest też zupełnie nowa cząsteczka. Na razie musimy jednak zaczekać na wyniki badań klinicznych i stosowne rejestracje.
2024-09-04 17:02