Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Święto polskiej kardiologii już wkrótce w Katowicach!
Wybitni eksperci, sesje dydatyczne i warsztatowe na temat praktycznych rozwiązań i najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, szereg wydarzeń towarzyszących – największe wydarzenie w branży kardiologicznej już w dniach 19-21 września w Katowicach! Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) po raz 28. przyciągnie największe sławy polskiej i światowej kardiologii.
Konkurs Leczmy z troską! - zgłoszenia do 15 września
Stwardnienie rozsiane - Wiem więcej
W weekend 14-15 września, w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się konferencja dla pacjentów i osób zainteresowanych tematyką SM pn. „Stwardnienie rozsiane. Wiem więcej”. Konferencja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienie Rozsianego (PTSR). O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział mówi Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna PTSR.
XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK
XVII Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” to największa w Polsce konferencja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń.
Kampania Wyprostuj spojrzenie walczy ze stereotypami na temat chorób mózgu
Choroby mózgu są narastającym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz większej grupy osób na świecie. W Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób[1], na schizofrenię 385 tysięcy[2], a na padaczkę około 400 tysięcy.[3] Mimo tego, że są to powszechne choroby, wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Wokół osób chorujących wciąż funkcjonuje wiele uprzedzeń. Ich efektem jest stygmatyzacja, która prowadzi do poważnych konsekwencji – pogłębia problemy zdrowotne chorych, przyczynia się do ich izolacji i wykluczania, powoduje problemy w życiu zawodowym i społecznym.
Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi
Nowotwory hematologiczne stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów i obejmują nie tylko układ krwionośny, ale i limfatyczny. Ze względu na występujące w wielu z nich niespecyficzne objawy, takie jak gorączka, nocne poty, nagła utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie, trudno je zdiagnozować. W efekcie wielu pacjentów dowiaduje się o zachorowaniu już w zaawansowanym stadium choroby. Postęp medycyny w ostatnich latach sprawił, że wiele z tych chorób stało się chorobami przewlekłymi a niektóre nawet uleczalnymi, w szczególności, gdy zostaną odpowiednio wcześniej rozpoznane. O tym, co powinno nas niepokoić informuje HematoKoalicja, przypominając o tym, że wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi.
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wprowadza nowe standardy w leczeniu
Dwie Sekcje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego łączą siły i organizują Wspólną Konferencję PTK
Wspólna Konferencja Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku oraz Sekcji Kardiologii Sportowej PTK odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 r. w Józefowie pod Warszawą.
Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem
Sztuczna inteligencja w diagnostyce wrodzonych wad serca - inauguracja projektu InteliCardio
Stanowisko PTO do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
Polskie Towarzystwo Onkologiczne stoi na stanowisku, iż priorytetem państwa w zakresie polityki zdrowotnej powinna być szeroko pojęta walka z nikotynizmem w społeczeństwie oraz podjęcie radykalnych działań zmierzających do ochrony dzieci i młodzieży przed następstwami używania e-papierosów. Zjawisko popularności e-papierosów wśród młodzieży oraz wczesna inicjacja nikotynowa powodują, że „wychowujemy” w społeczeństwie przyszłym palaczy.