Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Leczenie doustne zapewnia beztroskie dzieciństwo tym dzieciom z SMA, które nie kwalifikują się do terapii genowej
- Ponieważ Tosia ma 4 kopie genu SMN2, co jest bezwzględnym i trwałym przeciwwskazaniem do podania terapii genowej, po licznych konsultacjach z lekarzami zdecydowaliśmy się na terapię doustną, który Tosia przyjmuje od 4. miesiąca życia. Żeby córka mogła skorzystać z tej formy leczenia, musieliśmy wyemigrować do Włoch: zmienić całe swoje życie, zostawić bliskich i rodzinę. Dziś Tosia ma 2,5 roku i nikt dotychczas nie stwierdził u niej objawów choroby. Od momentu rozpoczęcia leczenia zniknął niepokój, przestaliśmy przyglądać się Tosi jak pod mikroskopem i wyczekiwać pierwszych objawów. Wierzymy, że dzięki leczeniu, będzie mogła rozwijać się dalej normalnie, chodzić, biegać, uprawiać sporty, studiować, robić wszystko, co zechce. Nie wyobrażamy sobie przerwania leczenia u naszej córki – mówi Katarzyna Podrygajło, mama Tosi chorującej na SMA.
Nowa lista refundacyjna: doskonałe wieści od Ministerstwa Zdrowia dla pacjentów hematoonkologicznych
Aż 4 terapie na zaprezentowanym 13 września projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 października 2024 r. dotyczą cząsteczek ze wskazaniami w leczeniu chłoniaków.
Trwa Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce. Dowiedz się, jak można zapobiec tej chorobie
Dławica piersiowa to objaw choroby wieńcowej serca, najczęściej manifestujący się bólem w klatce piersiowej. Ból ten wynika z niedostatecznego dopływu tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania. Zazwyczaj dławica pojawia się w wyniku wysiłku fizycznego lub stresu, choć może wystąpić również samoistnie.
Za nami Demo Day 3. edycji Mother and Child Startup Challenge
Dobiegło końca jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji konkursu Mother and Child Startup Challenge, podczas którego poznaliśmy założenia 10 startupów.
Lista 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną
11 września 2024 r., zaczęła obowiązywać lista 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących (WOM) w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Rozporządzenie opublikowano 10 września w Dzienniku Ustaw RP.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia w zakresie opieki onkologicznej w 8 nowotworach
Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenia w sprawie kluczowych zaleceń w diagnostyce i leczeniu ośmiu nowotworów: raka piersi, płuca, prostaty, jajnika, nerki, raka wątrobowokomórkowego, pęcherza moczowego oraz okrężnicy, zgodnie z założenia Narodowej Strategii Onkologicznej.
Nowa lista refundacyjna przyniesie rewolucyjne zmiany dla pacjentów z nowotworami krwi
Hematoonkologia odnotowała w ostatnich latach znaczący postęp w zakresie rejestracji nowych terapii. Polska obecnie ma dostęp do nich na europejskim poziomie, a następna lista refundacyjna przyniesie kolejny przełom dla pacjentów. O wyzwaniach, jakie stoją przed polską hematoonkologią, dyskutowali 6 września 2024 roku przedstawiciele instytucji publicznych, a także czołowi eksperci medyczni. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych „Healthcare Policy Roundtable” i zorganizowane zostało we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kogo NIE ochronimy przed RSV w tym sezonie zakażeń?
Wirus RS to główna przyczyna infekcji i hospitalizacji u dzieci poniżej 1. roku życia. Atakuje drogi oddechowe i może doprowadzić do ciężkiej infekcji, wymagającej leczenia w szpitalu, często na oddziale intensywnej terapii i zastosowania wentylacji mechanicznej. Do końca sierpnia 2024 roku odnotowano ponad 38 000 zakażeń RSV, z czego prawie 18 000 dotyczyło dzieci poniżej 2. roku życia. Ochroną przed wirusem RSV są objęte wcześniaki i dzieci z grup ryzyka, ale to jedynie 1,5% populacji. Tymczasem dane epidemiologiczne pokazują, że 95% dzieci hospitalizowanych z powodu RSV to dzieci urodzone o czasie, wcześniej zdrowe i nie posiadające żadnych czynników ryzyka. Czy da się zmienić te statystyki i ochronić wszystkie dzieci przed RSV i konsekwencjami wynikającymi z zakażenia?
Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?
Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu z tradycyjnymi metodami diagnostycznymi? W jaki sposób pacjenci mogą korzystać z tej technologii w codziennym życiu, a lekarze w swojej praktyce? O tych kwestiach dyskutujemy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Buszmanem, kardiologiem inwazyjnym American Heart of Poland.
Co piąty Polak nie udzielił pierwszej pomocy, kiedy była konieczna
Niemal co 3. badany był świadkiem zdarzenia, w którym potrzebna była pomoc po wypadku lub w sytuacji poważnego zachorowania - co 5. jej nie udzielił. Jak podkreślają ratownicy medyczni w Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest naszym obowiązkiem. Dlaczego więc blisko 20 proc. nie udzieliło jej wtedy, gdy było to potrzebne?
Poprawa dostępności do usług i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych to fundament sprawiedliwości społecznej
W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Kwestii Przystosowania i Dostępności, obchodzonym 15 września - rozmawiamy z Andrianem Andrzejewskim, członkiem zarządu Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON) i członkiem Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie UE, na temat potrzeby tworzenia dostępnych przestrzeni i usług dla osób z niepełnosprawnościami. - Przede wszystkim każdy człowiek, niezależnie od swojego stanu zdrowia czy zdolności, ma prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i ekonomicznym. Dostępność jest tutaj podstawą zapewnienia równych szans i umożliwia osobom z niepełnosprawnościami, osobom wykluczonym pełne wykorzystanie ich potencjału. Dodatkowo, dostępność pomaga osobom z niepełnosprawnościami zachować godność i niezależność, zamiast polegać na innych, mogą samodzielnie korzystać z przestrzeni publicznej i cyfrowych zasobów, co oczywiście wpływa na jakość ich życia. - mówi Andrzejewski.
Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny
Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce[1], jedynie część z nich wie, że tę chorobę można i należy leczyć. Kluczem do doboru odpowiedniej terapii jest jednak szybka diagnoza i nauczenie się rozróżniania objawów migreny od mniej intensywnego bólu głowy. O tym, jak wygląda codzienne życie w cieniu choroby, jak skutecznie radzić sobie z jej objawami, a także na temat możliwości nowoczesnego leczenia rozmawiali eksperci oraz pacjenci podczas konferencji zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Walki z Migreną (12 września) pod hasłem: Migrena wymaga leczenia.