Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Apel Diagnostów Laboratoryjnych o pilne podjęcie działań w kierunku objęcia wszystkich pracowników ochrony zdrowia ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego

Prezydium KRDL zwraca się z apelem do władz państwowych, w szczególności do Minister Zdrowia Pani Izabeli Leszczyny, o podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku zmiany przepisów prawa celem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim medykom. Ostatnie dramatyczne wydarzenie w Siedlcach, w wyniku którego śmierć poniósł ratownik medyczny, uwidaczniają ogromne zagrożenie, na które narażeni są przedstawiciele zawodów medycznych. Dotyczy to także diagnostów laboratoryjnych. 
2025-01-31 10:21

Programy lekowe w kardiologii: faktyczny dostęp a potrzeby pacjentów

Choroby układu krążenia są jednym z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce Ci na świecie. Mimo postępu medycyny, nowoczesnych terapii oraz technologii medycznych, dostęp do programów lekowych wciąż nie spełnia potrzeb pacjentów kardiologicznych. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce” i Fundacja Rzecznicy Zdrowia zaprezentowali raport „Programy lekowe w kardiologii: faktyczny dostęp a potrzeby pacjentów”, w którym przedstawiono aktualne wyzwania  w obszarze kardiologii oraz rekomendacje dotyczące poprawy funkcjonowania systemu. Patronat nad raportem objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
2025-01-31 09:54

Czy czeka nas kryzys w systemie opieki nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie?

Od ponad dwóch lat Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) intensywnie pracuje nad wdrożeniem nowoczesnego modelu opieki, dedykowanego pacjentom cierpiącym na przewlekłą niewydolność oddechową. We współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) opracowano kompleksowy projekt, który zakłada m.in. wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich, jak telemonitoring i teleopieka. Te innowacyjne narzędzia mogłyby nie tylko poprawić jakość opieki, ale także  w znacznej mierze zoptymalizować jej koszty. Pomimo obiecujących wyników pilotażu przeprowadzonego już przez dwóch świadczeniodawców, projekt utknął w resorcie zdrowia i wciąż czeka na realizację.
2025-01-31 09:44

Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne?

Rak szyjki macicy, rak endometrium, rak jajnika – to nowotwory ginekologiczne, które wciąż stanowią istotne zagrożenie i zabijają rocznie tysiące Polek. O możliwościach ich leczenia, a przede wszystkim prawidłowego i wczesnego diagnozowania, rozmawiali uczestnicy panelu, pt. „Zdrowie kobiety – jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne?” podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025.
2025-01-31 09:35

W Polsce ceny u dentystów rosną znacznie szybciej niż średnia w Unii Europejskiej

W ubiegłym roku ceny usług stomatologicznych zwiększyły się średnio o blisko 9% rdr. Patrząc tylko na dane za grudzień 2024 roku, wzrost wyniósł niespełna 8% rdr. Jak wynika z analiz GUS, ceny tych usług w Polsce rosną znacznie szybciej niż średnia w Unii Europejskiej. Dla części ekspertów jest to szokująca informacja. Jednocześnie przeciętne gospodarstwo domowe niewiele wydaje w opisywanym obszarze. Z kolei dla porównania w 2024 roku inflacja w sektorze zdrowia wyniosła ponad 4% w ujęciu rocznym. Na rynku pojawiają się też prognozy, że w 2025 roku ceny usług stomatologicznych wzrosną o około 10% rdr.
2025-01-30 09:29

Konkurs Grand ESG – przedłużenie terminu przyjmowania zgłoszeń do 7 lutego

To ostatni moment na zgłoszenie do nowego konkursu Grand ESG. Celem plebiscytu jest wyróżnienie efektywnych  działań z zakresu zrównoważonego rozwoju podejmowanych przez przedsiębiorstwa.  Nagrody przyznawane są w aż 14 kategoriach sektorowych, a jednym z nich jest sektor medyczny i farmaceutyczny. Jest to zdecydowany wyróżnik wśród konkursów, pozwalający porównywać działania w sposób dostosowany do branży i jej specyfiki. III, ostatnia już, tura zgłoszeń potrwa do 7 lutego!

2025-01-29 13:07

Edukacja kluczem do skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy

Wprowadzenie nowych badań przesiewowych na obecność wirusa HPV w programach NFZ to krok w dobrym kierunku, ale bez odpowiedniej edukacji społecznej oraz współpracy sektora publicznego i prywatnego ten potencjał może zostać zmarnowany – alarmuje dr Piotr Leszczyński, specjalista w obszarze profilaktyki zdrowotnej i dyrektor medyczny LongLife, firmy organizującej akcje badań profilaktycznych w miejscu pracy.

2025-01-29 13:01

Prof. Waldemar Banasiak o priorytetach w niewydolności serca 2025: Kluczowe są rozwój Krajowej Sieci Kardiologicznej i edukacja pacjentów

Każdego roku w Polsce będzie przybywać setek tysięcy pacjentów z niewydolnością serca. Specyfika tego schorzenia i profil chorych sprawiają, że terapia będzie musiała być zindywidualizowana i skoordynowana. W 2025 roku kluczowe są prace nad modyfikacją systemu opieki tak, aby stopniowo osiągać te cele. Priorytety? Rozwój Krajowej Sieci Kardiologicznej i edukacja pacjentów – wskazuje prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
2025-01-29 12:30

Ortopedia: Wielkopolski szpital wdraża unikalną technologię. Pacjenci zyskają nowy rodzaj opieki

W lutym br. pacjenci Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu otrzymają bezpłatne wsparcie technologiczne w zakresie endoprotezoplastyki biodra. Przed operacją dostaną m.in. wskazówki dot. niezbędnych badań, zalecenia dla rodziny, informacje o żywieniu i fizjoterapii oraz wsparcie psychologa. Z kolei po zabiegu otrzymają specjalną opaskę telemedyczną, nadzorującą postępy leczenia. Nowatorskie rozwiązanie może poskutkować zmniejszeniem liczby odwoływanych operacji i obniżeniem ryzyka powikłań.
2025-01-29 08:59

FDA i EMA zaakceptowały wnioski dla wyższej dawki leku nusinersen w leczeniu SMA

23 stycznia 2025 – Biogen Inc. (Nasdaq: BIIB) ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała uzupełniający wniosek rejestracyjny  (sNDA) firmy, a Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek dotyczący wprowadzenia wyższej dawki nusinersenu w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
2025-01-28 17:11

Inauguracja ogólnopolskiej kampanii - Podanie ma znaczenie

Leczenie chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby hematologiczne czy schizofrenia, to wyzwanie, które wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta - zwrócili uwagę eksperci podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną „Podanie ma znaczenie”. Innowacyjne formy podania leków, takie jak wstrzyknięcia podskórne, terapie doustne czy długodziałające iniekcje, znacząco zmieniają codzienność pacjentów, poprawiając nie tylko komfort ich życia, efektywność leczenia, ale również powodując, że życie mimo choroby przewlekłej może być bardziej przewidywalne, lepiej zorganizowane, obarczone mniejszą ilością stresu i wreszcie dostosowane do indywidualnych potrzeb zarówno pacjenta, jak i jego rodziny.
2025-01-28 16:49

Laureaci 24. edycji konkursu - Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny

29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje Menedżera Zdrowia i Kuriera Medycznego wręczą nagrody laueatom 24. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.
2025-01-28 16:27