Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Czy znasz ASMD? Inauguracja kampanii edukacyjnej „ASMD – ten typ tak ma. Był niewidzialny – A już leczyć się da”
ASMD to rzadka i postępująca choroba genetyczna, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych, która występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Choroba ta do niedawna była całkowicie niewidzialna z uwagi na używanie zamierzchłej nomenklatury określającej ją jako chorobę Niemanna i Picka typu I oraz szereg podobnych objawów do choroby Gauchera. Dodatkowo pacjenci zmagający się z tą jednostką chorobową nie mieli żadnych możliwości terapeutycznych.
Rak tarczycy jest wykrywany częściej niż myślisz. Jak go zdiagnozować i leczyć?
Rak tarczycy to cała grupa nowotworów, bardzo zróżnicowana, od mających bardzo dobre rokowanie, poprzez nowotwory o względnie dobrym rokowaniu, po złe. Warto podkreślić, że w przypadku raka tarczycy wyniki leczenia są dużo lepsze niż np. w raku płuca, przewodu pokarmowego, w związku z tym, nie jest to nowotwór z tzw. pierwszego frontu. Co istotne, nie jest on wcale taki rzadki, gdyż w Polsce wykrywa się ok. 4200 przypadków. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia wywiadu z profesorem Markiem Dedecjusem, Kierownikiem Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, NIO-PIB w Warszawie, poświęconego diagnostyce i leczeniu raka tarczycy.
Polska biotechnologia na światowej mapie. Polski lek biopodobny do natalizumabu otrzymał certyfikację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA)
Polpharma Biologics opracowała pierwszy na świecie lek biopodobny do natalizumabu, który otrzymał certyfikację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). To preparat wykorzystywany w leczeniu stwardnienia rozsianego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Polpharma Biologics opracowała cały proces rozwoju leku budując jednocześnie infrastrukturę pozwalającą na jego produkcję w przemysłowej skali. – Polska myśl biotechnologiczna zyskuje światową rangę. Dla nas to dowód, że nasz kraj ma kompetencje i infrastrukturę, aby być liczącym się partnerem na globalnym rynku biotechnologicznym – mówi Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics w Polsce. Prawo do komercjalizacji i globalnej dystrybucji leku zostało przekazane firmie Sandoz.
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej podsumowuje zmiany w refundacji dla pacjentów onkologicznych od września
Wrześniowa lista refundacyjna przynosi wiele zmian z perspektywy pacjentów onkologicznych. W niektórych wskazaniach dostęp do nowych terapii może zwiększyć szanse na trwałe wyleczenie. Zostały także udostępnione nowe leki, które przynoszą nadzieję pacjentkom i pacjentom dotychczas pozbawionym możliwości innowacyjnego leczenia.
Będzie więcej szczepień w aptekach. Lekarze i farmaceuci apelują o nowe rozwiązania przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym
Szczepienia przeciw COVID-19 mają wrócić do aptek. Przegłosowana ostatecznie przez Sejm w ubiegłym tygodniu duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje również rozszerzenie koszyka szczepień dostępnych w aptekach o inne zalecane szczepienia ochronne. Farmaceuci apelują o jak najszybsze wdrożenie szczepień w aptekach, bo – jak podkreślają – można w ten sposób poprawić wyszczepialność, która w Polsce pozostaje na bardzo niskim poziomie. Warunkiem jest jednak przyspieszenie odpowiednich szkoleń dla farmaceutów.
Wrocław: rusza program edukacyjny „Porusz serce”
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) rozpoczyna realizację programu edukacyjnego pod hasłem: „Porusz serce”. Ma ona na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz jak prawidłowo, skutecznie i bezpiecznie ją przeprowadzać.
Arexvy - pierwsza na świecie szczepionka przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wskazana dla osób po 60. roku życia, jest już dostępna w Polsce
Firma GSK poinformowała, że szczepionka Arexvy (rekombinowana, z adiuwantem) do stosowania u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywoływanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV) jest już dostępna w Polsce na rynku aptecznym. Arexvy to pierwsza na świecie szczepionka przeciw RSV dla osób starszych, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie.
Ministerstwo Zdrowia: ustalono strategię działań w celu wygaszenia ogniska bakterii Legionella
Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia bakterią Legionella. Ustalono strategię działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy - przekazał w nocy ze środy na czwartek resort zdrowia.
1 września zaczyna się sezon RSV i startuje rozszerzony program profilaktyki
1 września to dla wielu dzieci i ich rodziców moment powrotu do szkoły. To ważna data również dla rodziców wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Tego dnia rusza nowy, rozszerzony Program Profilaktyki zakażeń wirusem RS. Dlaczego już we wrześniu? Pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę sezonowości występowania wirusa RS. Daje on o sobie znać znacznie wcześniej, niż przed pandemią. Od tego sezonu przed RSV zabezpieczane będą dzieci z nowych grup ryzyka, a pierwszą dawkę leku otrzymają już we wrześniu w celu optymalnego zabezpieczenia przed rozpoczynającym się sezonem zakażeń.
Kluczowe rekomendacje z punktu widzenia samorządu diagnostów laboratoryjnych
W związku ze spotkaniem Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Pani Moniki Pintal-Ślimak z nowo powołaną Minister Zdrowia Panią Katarzyną Sójką, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych zwraca uwagę na zagadnienia, które są szczególnie istotne dla diagnostów laboratoryjnych oraz dla Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych i które tym samym powinny zostać przedstawione Pani Minister jako kluczowe dla naszego środowiska.
Fundacja E.ON ponownie wspiera akcję Ultrakrew
W tym roku Fundacja E.ON w Polsce zaangażuje się w dwa wydarzenia specjalne organizowane przez Ultrakrew. Oba odbędą się pod koniec wakacji, w krótkim odstępie czasowym, dzięki czemu jeszcze mocniej zaakcentują potrzebę przekazywania krwi potrzebującym. Tegorocznymi akcjami wspieranymi przez Fundację będzie Bieg "Razem w górę" oraz organizacja punktu krwiodawstwa na Powiślu.
Legionella w sieci wodociągowej - w szpitalu jest 50 osób
Choroba legionistów w wodzie wodociągowej w woj. podkarpackim zabiła już jedną osobę, pozostali są hospitalizowani. Bakteriami wywołującymi zakażenie możemy zarazić się zwłaszcza w miejscach przeznaczonych do relaksu – w basenach, wannach z hydromasażem czy jacuzzi. Ale Legionella czai się też w innych miejscach, z których często korzystamy, szczególnie latem – w zraszaczach, konewkach, a nawet w wilgotnym kompoście ogrodniczym. Jej rozwojowi sprzyjają wysoka temperatura. Czym jest choroba legionistów i jak się przed nią chronić?