Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
III Warszawskie Zimowe Warsztaty Niewydolności Serca i Wad Zastawkowych 19-20 stycznia 2024
Wady zastawkowe i niewydolność serca to grupy schorzeń często współistniejących, które dotykają bardzo wielu pacjentów. To również dynamicznie rozwijające się dziedziny kardiologii, w których z każdym rokiem pojawiają się coraz to nowe możliwości diagnostyki i leczenia. W dniach 19-20 stycznia 2024 roku, w Warszawie w Centrum Konferencyjnym Kopernik odbędą się III Warszawskie Zimowe Warsztaty Niewydolności Serca i Wad Zastawkowych.
Badanie: 76 proc. seniorów w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu
Jak wynika z badania MultiSport Index 2023, aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo, że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Te alarmujące wyniki rzucają światło na pilną potrzebę działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości seniorów w zakresie korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej.
Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard
9-10 listopada, w Bystrej k. Bielska-Białej, miała miejsce pierwsza edycja „Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard”. Była to największa konferencja naukowa w regionie, uczestniczyło w niej prawie 500 osób (lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także managerów zdrowia). Ponad 25 sesji i warsztatów - w agendzie wydarzenia znalazło się wiele ważnych tematów.
Pełny program i prelegenci 16. edycji MEDmeetsTECH – konferencji poświęconej zagadnieniom z obszarów digital therapeutics (DTx), sztucznej inteligencji (AI) i urządzeń medycznych
7 grudnia w przestrzeni Centralnego Domu Technologii w Warszawie odbędzie się 16. edycja MEDmeetsTECH – konferencji łączącej medycynę i nowe technologie z biznesem. Po raz pierwszy w programie nie znajdzie się jeden wiodący temat - akcenty zostaną rozłożone na kilka kluczowych obszarów dynamicznego rozwoju w ochronie zdrowia: digital therapeutics (DTx), sztuczną inteligencję (AI) oraz urządzenia medyczne. Konferencja jest organizowana w trybie hybrydowym.
#PracaBezBarier. Wczoraj, Dziś, Jutro - obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnoprawnych 2023
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wraz z partnerami po raz kolejny organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypadające na 1 grudnia b.r. Spotkanie jest kontynuacją dialogu międzyśrodowiskowego na rzecz wsparcia integracji i aktywizacji zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych, realizowanego we współpracy z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi.
Odział Kardiologiczny w Sztumie włączony do II poziomu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do opieki kardiologicznej dla pacjentów z regionu
4 listopada, po raz pierwszy, w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Sztumie, Grupa American Heart of Poland, przeprowadzono procedury krioablacji balonowej migotania przedsionków, w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej. Odział kardiologiczny, którego ordynatorem jest dr n. med. Przemysław Wilczewski, został włączony do II poziomu referencyjnego Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Polacy z cukrzycą chcą i mogą pracować. Nie wszyscy pracodawcy są otwarci na pracowników z chorobą przewlekłą
Osoby z cukrzycą w Polsce mogą i chcą pracować: 70% nigdy nie wzięło L4 z powodu cukrzycy - wynika z najnowszego raportu Barometr Polskiej Diabetologii [1], której inicjatorem jest Roche Diabetes Care. Co ciekawe, 56% pracodawców nie widzi problemu w zatrudnieniu osób z przewlekłą chorobą i jest elastyczna jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie warunków pracy, ale tylko 17% daje realne udogodnienia. Jak to zmienić?
Nowoczesna metoda leczenia pacjentów z obukomorową niewydolnością serca
Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii jako pierwsi w Polsce zastosowali przeznaczyniowy system o przedłużonym zastosowaniu, wspomagający jednoczasowo prawą i lewą komorę serca. Operację z użyciem tej metody przeprowadzono u 39-letniego mężczyzny, który trafił do NIKard z zaostrzeniem obukomorowej niewydolności serca w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej.
Rośnie zachorowalność na raka jelita grubego wśród młodych. Jak poprawić rokowania pacjentów?
Rak jelita grubego, czyli nowotwory okrężnicy i odbytnicy łącznie stanowią trzecią przyczynę zgonów wśród wszystkich nowotworów u obu płci, a zachorowalność na ten nowotwór cały czas rośnie i wynosi ok. 23 000 rocznie. Co ważne, po pierwsze możemy sami zmniejszyć ryzyko zapadalności, poprzez czynniki behawioralne, jak dieta, ruch i zwiększenie aktywności fizycznej. A druga sprawa to udział w badaniach przesiewowych, szczególnie kolonoskopii – daje ona bowiem możliwość, nie tylko zbadania jelita, ale także usunięcia stanów przednowotworowych. – podkreślał prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podczas kolejnej debaty z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa”.
Światowy Dzień Cukrzycy 2023 Cukrzyca: wczesne wykrycie, nowoczesne leczenie
Nowoczesne leki i systemy monitorowania glikemii zrewolucjonizowały leczenie cukrzycy na świecie. W Polsce ta rewolucja miała charakter transformacji trwającej od 2018 r. Dostęp do nowoczesnych technologii leczenia i monitorowania cukrzycy był rozszerzany wraz z kolejnymi decyzjami refundacyjnymi. Cukrzyca od lat stanowi narastający problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. W Polsce mamy ponad 3 miliony osób z cukrzycą, a prognozy potwierdzają ciągłe zwiększanie tej liczby.
Solgar dołącza do portfolio Nestlé Health Science
Nestlé Health Science od lat działa na rzecz poprawy zdrowia poprzez żywienie. Firma zapewnia dostęp do oferty żywienia medycznego, wspierającego pacjentó zmagających się z ryzykiem niedożywienia lub niedożywieniem w trakcie choroby czy rekonwalescencji. W jej portfolio znajdują się także innowacyjne produkty suplementujące, do których właśnie dołączyła marka Solgar, dostarczająca m.in. wysokiej jakości witaminy oraz produkty na bazie składników mineralnych i roślin.
Najnowocześniejszy mikroskop w szpitalu im. Marciniaka
Na Oddziale Neurochirurgii w szpitalu im. Marciniaka zakupiono nowy sprzęt. Jak podkreślają neurochirurdzy – to pierwszy tak zaawansowany model mikroskopu w Europie, a na pewno pierwszy w Polsce. Zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości ponad 3 mln zł.