Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Jakie bariery utrudniają dostęp do innowacyjnego leczenia nowotworów w Polsce?

Aktualna oraz kompleksowa analiza stanu lecznictwa przeciwnowotworowego w Polsce, odwołująca się do przykładów raka płuca oraz nerki została przedstawiona w najnowszym raporcie pt.: „Bariery w dostępie do leczenia innowacyjnego w wybranych chorobach nowotworowych”.
2024-11-08 13:47

Nowoczesna radioterapia w raku piersi: skuteczna, precyzyjna i bezpieczna

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce, odpowiadający za prawie 1/4 wszystkich zachorowań na nowotwory w tej populacji. Większości pacjentek będzie na jakimś etapie leczenia onkologicznego poddawana radioterapii, która jest elementem nowoczesnego leczenia skojarzonego, obok chirurgii i farmakoterapii. Jak podkreślają eksperci współczesna radioterapia jest jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia nowotworów.
2024-11-08 09:17

Wydłuża się lista wyzwań przed opieką długoterminową

W obliczu demograficznej implozji oraz rosnącej średniej długości życia - struktura naszego społeczeństwa zmienia się w tempie, które z każdym następującym rokiem wywierać będzie coraz większy wpływ na funkcjonowanie opieki długoterminowej w Polsce. Seniorzy coraz częściej pozostają samotni, kolejki do specjalistycznej opieki wydłużają się, a ich najbliżsi, z różnych przyczyn, mogą poświęcić im coraz mniej czasu. O tym i innych wyzwaniach, z jakim mierzyć się muszą już dzisiaj interesariusze w sektorze opieki długoterminowej będziemy dyskutować podczas szóstej edycji konferencji: „OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE - DZISIAJ I JUTRO", która odbędzie się w dniach 21 - 22 listopada 2024 roku w Warszawie w hotelu NYX.
2024-11-08 08:51

Ile kosztuje przeziębienie? Ruszył drugi etap kampanii „MAMY czas na zdrowie"

Zdecydowana większość, bo aż 86% pracujących mam przynajmniej raz poszła do pracy w czasie choroby, aby nie stracić dodatkowych świadczeń finansowych[i]. Dla co piątej, aktywnej zawodowo mamy stanowią one ponad 20% dochodu[ii]. W ramach drugiego etapu kampanii społecznej „MAMY czas na zdrowie”, firma Haleon, producent leku Theraflu, oraz Fundacja Share the Care rozpoczynają dyskusję na temat presji finansowej, która ogranicza mamom niezbędny czas na odpoczynek w trakcie choroby.
2024-11-08 08:39

Preparaty medyczne o działaniu uzależniającym tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza

Od 7 listopada 2024 r. kwalifikacja do leczenia, między innymi medyczną marihuaną, fentanylem oraz innymi preparatami uzależniającymi i wypisanie na nie recepty, będzie możliwe tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.
2024-11-07 15:12

Nowe przepisy ułatwią dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza ważne udogodnienia dla pacjentów. Znosi ograniczenia w przepisywaniu bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18 r. ż. i seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Dzięki temu lekarz, który prowadzi prywatną praktykę również będzie mógł wystawić takie recepty. 
Projekt został skierowany do prac w Sejmie.
2024-11-07 14:04

Zachodniopomorscy pacjenci po przeszczepach szpiku skorzystają z unikalnej technologii

Oddział Transplantacji Szpiku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza możliwość skorzystania ze zdalnego sensora do monitorowania temperatury u chorych poddawanych transplantacji szpiku. W praktyce pozwoli to na bieżące śledzenie stanu pacjentów po przeszczepach i szybką reakcję na pojawienie się gorączki, która w tej grupie osób jest pierwszym objawem infekcji. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie kontaktu biorców komórek z personelem podczas rutynowych pomiarów temperatury, co również ogranicza ryzyko zakażenia. Szacuje się, że rocznie ok. 50 osób zostanie objętych taką opieką. 
2024-11-07 13:21

Nowotwory rzadkie - wyzwanie dla pacjentów, lekarzy i systemu

Nowotwory rzadkie stanowią około 20-25% wszystkich przypadków diagnoz onkologicznych. Obejmują różnorodne typy nowotworów, które są trudne do rozpoznania i leczenia z powodu ograniczonej wiedzy klinicznej, mniejszej liczby dostępnych terapii oraz badań klinicznych. Stanowią wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i dla systemów zdrowotnych na całym świecie. W Polsce co roku diagnozuje się blisko 43 tysiące nowych przypadków rzadkich nowotworów.
2024-11-07 12:01

Ochronę zdrowia czeka konsolidacja?

Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest konsekwencją rosnącej zamożności i starzejącego się społeczeństwa oraz wzrostu znaczenia profilaktyki. To przyciąga inwestorów, bo stopy zwrotu w ochronie zdrowia są wyższe niż w innych sektorach.

2024-11-07 09:24

Rozszerzona edukacja dotycząca zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży trafi do szkół

Eksperci wskazują, że w ostatnich latach rośnie liczba młodych ludzi, którzy potrzebują opieki psychiatrycznej „Powinien zostać powołany pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Lider, który sprawnie poprowadzi zmiany legislacyjne” - przekonywał Grzegorz Napieralski, zastępca przewodniczącego sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego podczas debaty zorganizowanej przez Forum Ochrony Zdrowia.
2024-11-07 09:19

Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie

45 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie – wynika z raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2024”. Choć odsetek osób deklarujących, że nie marnuje żywności, znacząco wzrósł, wciąż na śmietnik co roku trafia 5 mln t jedzenia. Eksperci wskazują, że potrzeba więcej inicjatyw, które mogłyby tę żywność uratować. Jedną z nich jest „Punkt pod Parasolem” prowadzony przez Bank Żywności SOS w Warszawie, który przekazuje i dostarcza żywność potrzebującym. W ubóstwie żyje 2,5 mln Polaków, a mniej więcej 1,5 mln korzysta z pomocy przekazywanej przez banki żywności.
2024-11-07 09:12

Polski rząd i eksperci zaniepokojeni unijną dyrektywą ściekową

W planach Unii Europejskiej jest wyeliminowanie ze ścieków komunalnych resztek leków wydalanych przez osoby zmuszone do ich zażywania. Koszt tego przedsięwzięcia miałby sfinansować przemysł farmaceutyczny. W opinii Polski dyrektywa ściekowa wymaga sporego nakładu czasowego na wdrożenie. Istotne jest dlatego zapewnienie środków unijnych na nowe obowiązki wynikające z tejże dyrektywy.
2024-11-06 13:05