Moderna ogłasza wyniki pierwszej analizy okresowej III fazy badań nad szczepionką na Covid-19
„To jest kluczowy moment w opracowaniu naszego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Od poczatku stycznia, prowadziliśmy pogoń za wirusem mającą na celu ochronę jak największej liczby ludzi na całym świecie. Przez cały ten czas wiedzieliśmy, że liczy się każdy dzień. Niniejsza pozytywna analiza okresowa pochodząca z naszych badań Fazy 3 dała nam pierwsze kliniczne potwierdzenie tego, że nasza szczepionka może zapobiec COVID-19, w tym również ciężkim przypadkom choroby,” powiedział Stéphane Bancel, CEO Moderny”.
Globalne Centrum Zarządzania Danymi firmy MSD w Polsce – niezwykłe 10 lat napędzane rozwojem medycyny
Od 2010 roku, gdy MSD Polska Sp. z o.o. otworzyła globalne Centrum Zarządzania Danymi w Warszawie, liczba współpracowników centrum wzrosła z 6 do ponad 370. To dowód na nieustające inwestycje w badania i rozwój produktów leczniczych, jakie firma czyni w Polsce. Data Management Center poprzez swoją codzienną pracę gwarantuje najwyższą jakość danych z badań klinicznych oraz monitorowanie niepożądanych reakcji polekowych. „Nieustanny rozwój medycyny wymaga dalszych inwestycji w badania kliniczne i ludzi je obsługujących” - takie plany deklaruje Denis Vujicic, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce, w 10 rocznicę powstania DMC w Polsce
Jak wspierać chorujących bliskich i nie zapomnieć o sobie - powstał poradnik dla opiekunów osób chorych
Choroba przewlekła wpływa nie tylko na życie pacjenta, ale także na jego najbliższe otoczenie. Kiedy wszyscy dookoła starają się zadbać o dobrostan fizyczny i psychiczny osoby chorej, w tym samym czasie potrzeby tych, którzy są najmocniej zaangażowani w opiekę, schodzą na dalszy plan. Dlatego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” powstał specjalny poradnik dedykowany opiekunom osób chorych. Aby być dobry opiekunem, trzeba bowiem także zaopiekować się samym sobą.
Profilaktyka i skrining raka płuca kluczem do zmniejszenia umieralności
W Polsce śmiertelność z powodu nowotworu płuca jest niestety bardzo wysoka, ponieważ diagnozowany jest najczęściej w zaawansowanym stadium rozwoju. Wyzwaniem dla polskiej onkologii jest poprawienie wykrywalności raka płuca. Jak potwierdza prof. Tadeusz Orłowski powszechny skrining w kierunku nowotworu płuca nie jest możliwy w skali całego kraju - Prowadzone są natomiast badania tzw. Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP), który jest finansowany ze środków budżetowych, który polega na wykonaniu niskodawkowej tomografii komputerowej, a dedykowany jest osobom z 20-letnim stażem palenia papierosów.
Pandemia koronawirusa to potężny test wytrzymałości dla systemu ochrony zdrowia. Z pomocą przychodzą pielęgniarki diabetologiczne
W czasach pandemii koronawirusa system ochrony zdrowia przechodzi potężny test wytrzymałości. Wiele osób obawia się zakażenia - wśród nich są osoby z chorobami przewlekłymi, do których należy cukrzyca. Pacjenci mają utrudniony dostęp do specjalistów, a czasem świadomie pomijają konsultacje, których formuła przybrała formę teleporady. Do biura Rzecznika Praw Pacjenta od marca do września 2020 wpłynęło aż o 60% więcej wniosków niż rok wcześniej, co pokazuje skalę problemów, które wywołał koronawirus.[1]
Zdrowy kręgosłup w czasie pandemii - jak o niego zadbać
Przymusowe unieruchomienie podczas kolejnej fazy pandemii sprzyja nadwadze: gdy mniej się ruszamy, a jemy wciąż tyle samo (lub więcej) – skutki są oczywiste. Eksperci podkreślają jak ważna jest dziś troska o kręgosłup, dla którego każdy dodatkowy kilogram to zagrożenie.
PTK: potrzebne zmiany w procedurze trombektomii mechanicznej
Polskiego Towarzystwo Kardiologiczne wydało opinię dotyczącą aktualnego stanu dostępności procedury trombektomii mechanicznej dla chorych w ostrej fazie udaru niedokrwiennego, program pilotażowy leczenia za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej. Według Towarzystwa wymaga ona nie tylko kontynuacji, ale również bardzo pilnegorozszerzenia listy uczestniczących w nim ośrodków.
Rak płuca - tych objawów nie bagatelizuj!
Trwa Miesiąc Świadomości Raka Płuca, w kolejnym odcinku zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. dr hab. n. med. Tadeuszem Orłowskim, Kierownikiem Kliniki Chirurgii, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, przedstawicielem Polskiej Grupy Raka Płuca, który omawia potencjalne objawy, ktore mogą świadczyć o raku płuca i powinny skłonić do wykonania badań diagnostycznych w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.
Światowy Dzień Cukrzycy: co drugi Polak uważa leczenie tej choroby za zbyt kosztowne
Globalny kryzys zdrowotny wywołany pandemią koronawirusa zaburzył poczucie bezpieczeństwa Polaków. Wielu z nas zaczęło obawiać się o własne zdrowie także w kontekście ryzyka zachorowania na inne choroby. Obecnie, kiedy wiele mówi się o możliwym wpływie dolegliwości współistniejących na rozwój COVID-19, eksperci zachęcają, aby jeszcze bardziej niż zwykle dbać o swoje zdrowie i pamiętać o profilaktyce. A ta jest szczególnie ważna w przypadku schorzeń cywilizacyjnych. Dziś jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata jest cukrzyca. Tymczasem jak wynika z badania Nationale-Nederlanden „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” aż jedna trzecia Polaków na przestrzeni ostatnich trzech lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi.
Rak płuca - wyścig z czasem, który można wygrać
Aktualna sytuacja epidemiologiczna nie może powstrzymywać konkretnych działań i wpływać na dalsze opóźnienia w diagnostyce i leczeniu chorych na raka płuca – stwierdzili uczestnicy debaty „Nowotwór płuc – wyścig z czasem, który mamy szansę wygrać. Jak zdecydowanie wcisnąć hamulec aby zwiększyć przeżycia pacjentów?”, która odbyła się 12 listopada 2020 r.
Współpraca na rzecz walki z pandemią COVID-19 - spotkanie Premiera z Ministrem Zdrowia oraz Prezesem Agencji Badań Medycznych i AstraZeneca
W piątek (13 listopada br.) odbyło się spotkanie w formie wideokonferencji Premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli polskiego rządu z firmą AstraZeneca. Polski rząd oprócz Premiera reprezentowali także Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Po stronie AstraZeneca w wydarzeniu uczestniczyli Prezes Leif Johansson, Radu Rasinar Wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowowschodnią i Kraje Bałtyckie oraz Piotr Najbuk, Dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska.
Zamknąć uszko w sercu
Czy chorych z migotaniem przedsionków, którzy nie mogą brać leków rozrzedzających krew, da się skutecznie chronić przed udarem mózgu? Badacze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca wiedzą już, że tak. Teraz sprawdzą, czy dzięki zmodyfikowanej metodzie zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka mogą pomóc chorym uniknąć zespołów otępiennych i depresji. Rusza ogólnopolskie wieloośrodkowe badanie kliniczne.