Musimy postawić na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega, że czeka nas kolejna fala zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, po tej jaka miała miejsce w czasie pandemii. Aby temu zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zachorowalność i śmiertelność, kluczowe znaczenie będzie miało rozwijanie zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki tych schorzeń.
2021-05-14 09:04

Chorobom dziąseł można zapobiec: odwiedź swojego dentystę

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 roku tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Europejska Federacja Periodontologii w serii krótkich, animowanych filmów, zwraca uwagę na najczęstsze problemy, będące pierwszymi symptomami chorób dziąseł: zmiany koloru dziąseł, krwawienie samoistne lub sprowokowane, nieświeży oddech, nadwrażliwość zębów, czy czynniki ryzyka chorób przyzębia np. palenie tytoniu.
2021-05-13 09:43

Irena Rej: W sprawie leków 75 zapanował szokujący impas

Możliwość uzyskania recepty na leki z listy 75 plus to niepodważalne prawo pacjenta. Teoretycznie, bo od połowy ubiegłego roku niekorzystne zapisy legislacyjne uniemożliwiają części seniorów uzyskanie takiej recepty bezpośrednio od lekarza specjalisty. Mimo apeli różnych środowisk problem nie został rozwiązany. W ostatnim czasie pojawiają się głosy przyznające, że problem istnieje. Brak jednak działań naprawczych. To absurd – uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.
2021-05-13 09:36

Jak przebiega zakażenie Covid-19 u dzieci

Generalnie u dzieci COVID-19 najczęściej przebiega łagodnie. Tylko w rzadkich przypadkach przebieg infekcji może być ciężki, a jeszcze rzadziej z powodu COVID-19 może dojść do śmierci młodego człowieka. Sprawdź, kto jest najbardziej zagrożony i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.
2021-05-13 09:15

RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ! Rusza kampania edukacyjna dla chorych i ich bliskich

Profilaktyka, badania, wczesne wykrycie i skuteczne leczenie – to, wydawałoby się, prosta recepta na choroby cywilizacyjne. Ale nie zawsze. Co w sytuacji, gdy o pewnych chorobach się zapomina lub nie diagnozuje przesiewowo? Co zrobić, gdy pacjent ani lekarz nie podejrzewa nawet, że przyczyną dolegliwości może być rak pęcherza? A to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór. Diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów.
2021-05-12 16:27

Irma Veberic nowym General Managerem Roche Polska

Od 1 czerwca br. stanowisko General Managera Roche Polska obejmie Irma Veberic, która z firmą Roche związana jest od ponad 20 lat. W ostatnim czasie Veberic pełniła funkcję General Managera Roche na Węgrzech.
2021-05-12 10:11

USA: szczepionka Pfizer/BioNTech zatwierdzona dla dzieci powyżej 12 lat

Amerykańska Agencja Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. W ten sposób amerykańska administracja chce przywrócić dynamikę zwalniającego programu szczepień w Stanach Zjednoczonych.
2021-05-12 09:45

Nastoletnia depresja - narastający problem w czasach pandemii

Tegoroczna edycja Kampanii przebiega pod hasłem NASTOLETNIA DEPRESJA. ŻYCIE W TRYBIE ONLINE/OFFLINE i skupia się na wpływie pandemii Covid-19 na stan psychiczny dzieci i młodzieży. Organizatorzy zwracają również uwagę na trudne położenie nauczycieli, którzy muszą mierzyć się z problemami swoich wychowanków na odległość.
2021-05-12 09:30

Czy polska radioterapia stanie się bardziej innowacyjna?

Prawda jest taka, że pod kątem dostępu do standardowej radioterapii zbliżamy się do średniej europejskiej, ale nadal wyzwaniem są białe plamy w innowacyjnej radioterapii. Pamiętajmy że technologie medyczne, oceniamy jako całość, to zarówno sprzęt, ale i infrastruktura, zasoby ludzkie, doświadczenie. Zależy nam na tym, aby system widział pacjenta, a nie same procedury, a te drugie, by premiowały koordynację, jakość, kompleksowość, wyniki leczenia oraz zmniejszenie powikłań. - podkreśla Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
2021-05-11 13:40

PET-CT w chłoniaku Hodgkina pomaga badać dokładniej i leczyć skuteczniej

Procedura PET-CT w diagnostyce chłoniaka Hodgkina może przynieść większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne – przekonują zgodnie specjaliści medycyny nuklearnej i hematolodzy. Aby badanie spełniło swoją rolę, potrzebna jest wiedza dotycząca interpretacji wyników badania oraz dobra komunikacja pomiędzy specjalistami różnych dziedzin medycyny – mówi prof. Bogdan Małkowski i zaprasza na otwarte „Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina”, które odbędą się online 13 maja 2021 roku o godz. 19.00.
2021-05-11 13:32

Celiakia – mistrzyni w chowanego. Jak ją wykryć i zdiagnozować?

Anemia, bóle brzucha, migreny, osteoporoza, depresja, przewlekłe zmęczenie, problemy neurologiczne, z płodnością, z jamą ustną i wiele innych. Co łączy te wszystkie dolegliwości? To mogą być objawy celiakii. Celiakia jest mistrzynią w chowanego i potrafi znaleźć różne kryjówki. 
2021-05-11 09:51

Prof. Adam Maciejczyk: Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej pokazuje, że można zorganizować system oparty na jakości

Krajowa Sieć Onkologiczna jest już „w przeddzień” wdrożenia w całym kraju. Decyzje zapadły sieć ma ruszyć z początkiem 2022. Jest to idealny moment, aby podsumować efekty pilotażu oraz okreslić warunki sukcesu tej ważnej dla pacjentów zmiany systemowej i organizacyjnej. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z prof. dr hab. n. med. Adamem Maciejczykiem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, który przybliży nam szczegóły KSO.

2021-05-11 08:50