Rząd

Nowe dyrektor w Narodowym Instytucie Kardiologii i Narodowym Instytucie Onkologii

Minister Izabela Leszczyna powołała prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii oraz dr Beatę Jagielską na funkcję dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
2024-01-16 09:33

Petycja w sprawie urlopów macierzyńskich matek wcześniaków już w MRPiPS

Przedstawiciele 8 organizacji rodzicielskich współpracujących w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla wcześniaków oraz 2 organizacje działające w obszarze kardiologii dziecięcej wraz z prof. Ewą Helwich, krajową konsultant w dziedzinie neonatologii i prof. Tomaszem Szczapą, prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego wręczyli Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej petycję w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest zgodne co do tego, że zmiany w tym zakresie są potrzebne, a spotkanie zapoczątkowało prace nad ich wprowadzeniem.

2024-01-12 10:27

MZ: Ewa Krajewska powołana na stanowisko Ministra Zdrowia zastępując Katarzynę Sójkę

MZ informuje iż dn. 27.11.2023 r. Ewa Krajewska została powołana na stanowisko Ministra Zdrowia zastępując Katarzynę Sójkę. Nowa minister jest magistrem farmacji, od 2015 roku specjalistą farmacji szpitalnej. Ukończyła również studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. 
2023-11-28 10:10

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologcznej (KSO) we wtorek 3 stycznia. Na jej wdrożenie trafi ponad 5 mld złotych. Nowy model kompleksowej opieki ma zapewnić lepszą jakość i koorynację diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory, między innymi dzięki współpracy między specjalistami z różnych dziedzin medycyny.
2023-01-04 11:41

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych - poznaj szczegóły

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przewiduje, że świadczenia kompensacyjne będą przyznawane na podstawie decyzji Rzecznika Praw Pacjenta.
2021-07-27 14:01

Rząd musi ciąć wydatki, by zrealizować ustawę 6 proc. PKB na zdrowie

Od przyszłego roku realizacja ustawy „6 proc. PKB na zdrowie” będzie wiązała się z koniecznością wsparcia systemu opieki zdrowotnej gigantycznymi dotacjami z budżetu państwa - wynika z najnowszej analizy Public Policy. Przyczyną jest spadek wartości składek ZUS i przekroczony konstytucyjny próg ostrożnościowy budżetu państwa. Wydatki na zdrowie mogą spowodować ograniczenia w finansowaniu innych dziedzin życia publicznego.
2020-07-01 09:43

Od 30 maja IV etap znoszenia obostrzeń zw. z koronawirusem

Rząd zapowiedział wejście w kolejnego IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa od 30 maja b.r. - nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Od 6 czerwca otwarte zostają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizacja wesel do 150 osób.
2020-05-27 13:11

Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!

Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia  Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era”
to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach.

2020-01-17 16:05

Czterdziestolatkowie do przeglądu

Czterdziestolatkowie do przeglądu: Co znajdzie się w pakiecie badań, który obiecał premier Morawiecki? – pyta Klara Klinger w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca – możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia.

2019-11-21 12:46

O zdrowiu w expose Premiera Morawieckiego

Zainwestujemy w zdrowie, ale i kulturę aktywności fizycznej - zapowiedział w Sejmie Mateusz Morawiecki.
2019-11-19 15:50

Łukasz Szumowski pozostanie Ministrem Zdrowia

8 listopada Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Łukasz Szumowski pozostał na stanowisku Ministra Zdrowia. Z tej okazji przypominamy naszą rozmowę z Panem Ministrem o potencjale Polski w obszarze badań klinicznych.
2019-11-09 12:27

Rządowa agencja będzie współpracować z firmami farmaceutycznymi

Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, Agencja Badań Medycznych podpisała list intencyjny deklarujący współpracę z przedstawicielami kluczowych firm farmaceutycznych w Polsce w zakresie rozwoju innowacyjności polskiej medycyny. Posłowie z klubu Kukiz’15 pytają Ministerstwa Zdrowia, czy aby na pewno jest to słuszny kierunek.

2019-09-10 21:49