Polska aż na dziewiątym miejscu ...od końca. Chodzi o raka jelita grubego

Opublikowane 07 listopada 2019
Polska aż na dziewiątym miejscu ...od końca. Chodzi o raka jelita grubego
W najnowszym rankungu OECD „Health at a glance” Polska zajęła 9. miejsce od końca pod względem przeżyć 5-letnich w raku jelita grubego (dane za okres 2010-14).
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej diagnozowanym rakiem po raku piersi i prostaty w krajach OECD oraz trzecią najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka (dane GLOBOCAN). Czynniki ryzyka tego nowotworu to wiek, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wcześniejsze polipy jelita grubego lub wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego. Bardzo istotne są też czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta bogata w tłuszcze o niskiej zawartości błonnika, brak aktywności fizycznej, otyłość oraz spożywanie tytoniu i alkoholu. W większości krajów zapadalność jest znacznie wyższa u mężczyzn niż u kobiet.

W 2014 r. średnio 40,4% osób w wieku od 50 do 74 lat w krajach OECD przynajmniej raz w życiu przeszło badanie krwi utajonej w kale, a 18,4% osób niezależnie od wieku przeszło kolonoskopię co najmniej raz w ich życiu. Pokrycie populacyjne badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest nadal znacznie niższe niż w przypadku raka piersi i szyjki macicy w wielu krajach OECD.

Postępy w diagnozowaniu i leczeniu raka jelita grubego - w tym ulepszone techniki chirurgiczne, radioterapia i skojarzona chemioterapia, w połączeniu z szerszym i szybszym dostępem do leczenia - przyczyniły się do wyższego przeżycia w ciągu ostatniej dekady w krajach OECD.

Międzynarodowe różnice w standaryzowanym pod względem wieku pięcioletnim przeżyciu netto w przypadku nowotworów jelita grubego i odbytnicy między krajami OECD są jednak bardzo duże.

Źródło: OECD Health at a glance, 2019